Падіння рубля: Путін доручив посилити контроль за валютними операціями експортерів (оновлено)

Російська влада поки що вирішила не повертати обов’язковий продаж валютної виручки для експортерів, але перевірятиме їх обіцянку добровільно збільшити продаж валюти для підтримки курсу рубля.
Про це пише російське видання "Вєдомості" за підсумками екстреної наради Владіміра Путіна з урядовцями та головою центробанку РФ Ельвірою Набіуліною, яка відбулася напередодні.
За даними співрозмовників видання у російському уряді, учасники наради домовилися поки що не встановлювати нормативи продажу експортерами валютної виручки та не вводити обмеження на рух капіталу.
Водночас уряд РФ у неформальному порядку домовився з експортерами про збільшення обсягів продажу валютної виручки, тому поки що вирішили обмежитися моніторингом їхніх дій. Щоб уникнути запровадження обмежень представники російського бізнесу загалом погодилися продавати більше валюти. Але якщо ситуація із падінням курсу рубля не зміниться, обов'язковий продаж експортної виручки стане неминучим, повідомило одне з джерел.
За даними Bloomberg, досягнуті домовленості передбачають посилення контролю за цілою низкою валютних операцій російських експортерів, щоб спонукати їх віддавати більшу частину своїх іноземних доходів для стабілізації курсу рубля.
Зокрема, російський уряд підготує рекомендації для великих експортерів, до яких увійдуть "неформальні" заходи контролю за рухом капіталу.
За словами джерел агентства, ці рекомендації російським компаніям надаватимуть на індивідуальній основі. При цьому вони не обмежаться лише продажем валютної виручки, але також торкнуться виплат у твердих валютах, таких як дивіденди та позики. Співрозмовники Bloomberg уточнили, що, залежно від ситуації з курсом рубля, влада може повернутися до запровадження "формального" контролю за рухом капіталу.
Вдень у четвер російський рубль на "Московській біржі" укріплюється до 93 рубля за долар і близько 101 рубля за євро.
Раніше агентство Bloomberg із посиланням на джерела повідомило, що Росія може частково відновити контроль над рухом капіталу, щоб зупинити обвал курсу рубля. У тому числі обговорюється обов'язковий продаж валютної виручки. Крім цього, розглядалася заборона на виплату дивідендів та позик за кордон, навіть у рублях. Ще один захід – заборона кредитування закордонних трейдерських підрозділів, а також заборона інших угод, які можна класифікувати як виведення коштів за кордон. Експортерам, які не повертають виручку, також загрожувала втрата доступу до державних програм.
Читайте також: Падіння рубля: Російський центробанк скликав екстрене засідання після критики від радника Путіна
Як повідомлялося, російський центробанк на позаплановому засіданні у вівторок підвищив ключову ставку відразу на 350 відсоткових пунктів – до 12% річних. Рішення ухвалене "з метою обмеження ризиків для цінової стабільності", пояснив регулятор. Анонс позапланового засідання тимчасово стримав падіння рубля, однак після оголошення його результатів знецінення російської валюти відновилося.
Позапланове засідання ЦБ анонсував після того, як рубль 14 серпня обвалився до мінімумів за 16 місяців: долар піднявся вище за 101 рубль, євро перевищив 111 рублів.
Раніше голова Центробанку Ельвіра Набіулліна заявляла, що регулятор готовий втручатися у валютний курс лише у тому випадку, якщо побачить ризики для фінансової стабільності.
Однак у понеділок помічник російського президента Путіна Максим Орєшкін опублікував колонку у російському пропагандистському інформагентстві ТАСС, у якій назвав основною причиною падіння рубля та прискорення інфляції занадто м'яку грошово-кредитну політику центробанку і закликав його керівництво використати наявні інструменти для стабілізації ситуації.