Westinghouse зможе почати будівництво першого малого реактора в Україні не раніше 2028 року

Американська Westinghouse може почати будівництво першого малого модульного реактора (ММР) AP300 за власною технологією саме в Україні, однак його сертифікація триватиме щонайменше до 2028 року.
Про це президент відділу Energy Systems (Westinghouse Electric Company) Девід Дюрем заявив у інтерв'ю Інтерфакс-Україна.
"Ми плануємо отримати сертифікацію нашого дизайну до кінця 2027 року. Що стосується розташування першого AP300, то це справді залежить від клієнтів. Нам не обов'язково будувати перший блок у США, ми могли б побудувати перший блок в Україні", – сказав топменеджер.
За його словами, Westinghouse зараз веде переговори про потенційне будівництво ММР AP300 з кількома клієнтами як у США, так і в інших країнах, у тому числі в Центральній та Східній Європі.
"Ми припускаємо, що країни, які зацікавлені в AP1000, також будуть зацікавлені в AP300 з огляду на те, що використовуються ідентичні технології", – пояснив керівник реакторного бізнесу Westinghouse.
Президент Energy Systems вважає перевагою Westinghouse щодо ММР перед іншими розробниками наявність колосального досвіду спорудження реакторів.
Дюрем також уточнив, що перший в Україні атомний енергоблок за технологією AP1000 планується збудувати на майданчику Хмельницької АЕС. При цьому відповідатиме за вибір та управління будівельними компаніями НАЕК "Енергоатом", а роль Westinghouse полягає у наданні технологій, інженерного забезпечення та обладнання.
За його словами, оприлюднена раніше міністром енергетики України Германом Галущенком оцінка будівництва одного блоку AP1000 не суперечить дослідженню за очікуваною вартістю AP1000 у США, проведеному торік Массачусетським технологічним інститутом.
Як повідомлялося, міністр енергетики Герман Галущенко раніше заявляв, що Україна в межах "зеленого переходу" розглядає можливість спорудження до 20 малих модульних реакторів (ММР) замість зруйнованих унаслідок війни енергоблоків теплової генерації.
Нагадаємо, у вересні 2021 року "Енергоатом" та Westinghouse підписали меморандум про будівництво п'яти енергоблоків АЕС в Україні. На початку червня 2022 року компанії підписали угоди про збільшення кількості ядерних енергоблоків, які будуватимуться за технологією AP 1000 в Україні з п'яти до дев'яти одиниць, та про створення в країні інженерно-технічного центру Westinghouse.
У липні 2022 року компанія підписала контракт на розробку оновленого техніко-економічного обґрунтування будівництва двох блоків AP1000 на Хмельницькій АЕС в Україні.
AP300 використовує технології AP1000, включаючи основне обладнання, конструктивні компоненти, пасивну безпеку, паливо та системи контролю, управління та захисту.