Фінська Fortum списала 1,7 мільярда євро після захоплення активів у Росії (оновлено)

Фінський енергохолдинг Fortum списав свої російські активи на 1,7 млрд євро і деконсолідує російський сегмент.
Про це йдеться у заяві компанії. Раніше активи компанії у Росії перейшли під управління Росмайна.
"Із весни минулого року ми послідовно намагалися піти з російського ринку та безуспішно зверталися за дозволом на продаж операцій як російським, так і міжнародним покупцям. Обґрунтування арешту наших активів необхідністю захисту енергетичної безпеки Росії – це просто прикриття", – прокоментував президент та гендиректор компанії Маркус Раурамо.
Згідно із заявою, Fortum зафіксував знецінення на 1,7 млрд євро та курсові різниці, пов’язані з деконсолідацією, на 1,9 млрд євро.
"Після втрати контролю російський сегмент буде деконсолідований, а російські активи будуть повністю списані у фінансових звітах Fortum за другий квартал 2023 року. Fortum зафіксує оцінене знецінення приблизно в 1,7 мільярда євро, що дорівнює решті балансової вартості, що негативно вплине на власний капітал групи... На кінець березня 2023 року загальний капітал Fortum становив 9,8 мільярда євро, а на кінець 2022 року капітал материнської компанії становив 12,2 мільярда євро", – уточнюється у заяві.
У Fortum додали, що за час роботи в Росії інвестували в місцеві активи близько 6 млрд євро.
"Наші загальні інвестиції в Росію становлять приблизно 6 мільярдів євро з урахуванням початкової вартості придбання акцій та інвестицій у Росію. Інвестиції були профінансовані значною мірою за рахунок грошових потоків, отриманих у Росії. З 2008 року EBITDA російського сегменту склала понад 4 млрд євро. У результаті чистий грошовий збиток, що включає інвестиції в придбання російських операцій, отримані дивіденди та чисте фінансування, становить приблизно 2 мільярди євро. Це можна вважати чистими грошовими втратами нашої російської подорожі", – додав Маркус Раурамо.
Як повідомлялося, наприкінці квітня російський президент Владімір Путін підписав указ про запровадження тимчасового управління майном резидентів країн, які сама Росія називає "недружніми", у випадку, якщо в цих країнах Росію або російських фізичних чи юридичних осіб позбавлять власності.
Першими у переліку такого майна опинилися 83,73% енергетичної компанії "Юніпро", які належать німецькій Uniper SA, а також 98% компанії енергогенеруючої компанії "Фортум", яка належить структурам фінського енергохолдингу Fortum. Росімущєство призначило керівниками "Юніпро" та "Фортум" менеджерів корпорації "Роснєфть", якою керує один із найближчих соратників російського президента Ігор Сєчін.
Згодом у Fortum наголосили, що категорично заперечують передачі акцій своєї "дочки" під зовнішнє управління. Концерн тоді пообіцяв вжити заходів для захисту своїх прав у межах міжнародного законодавства.
Нагадаємо, у грудні минулого року німецький уряд оголосив про націоналізацію енергетичної компанії Uniper, яка належала фінському холдингу Fortum і опинилась на межі банкрутства через припинення постачання газу з Росії.
Фінський енергохолдинг Fortum у травні 2022 року оголосив про припинення бізнесу в Росії і планував продати свої російські активи, у тому числі 98,23% у ПАТ "Фортум".
Російські компанії "Фортум" і "Юніпро" володіють 12 вугільними та газовими ТЕС потужністю 16 ГВт, також "Фортум" належать 29,45% акцій ТГК-1 (володіє ТЕС і ГЕС на північному заході РФ, підконтрольна "Газпром енергохолдингу"), вітро- та сонячна генерація.