Нацкомісія розслідує схему заробітку ДТЕК Ахметова на виробленій "Енергоатомом" електроенергії (оновлено)

Нацкомісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розпочала розслідування можливих незаконних дій групи учасників енергоринку з метою одержання економічних вигод компаніями енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова за рахунок фінансових втрат держпідприємства "НАЕК "Енергоатом".
"Почати розслідування порушень законодавства щодо функціонування ринку е/е, ознаки яких містяться в діях АТ "ДТЕК Західенерго", АТ "ДТЕК Дніпроенерго", ТОВ "ДТЕК Курахівська ТЕС", ТОВ "Д.Трейдінг", АТ "ЕКУ", ДП "НАЕК "Енергоатом", ТОВ "Енерго-газ", ТОВ "Енергозахід", – йдеться у відповідній ухвалі регулятора, прийнятій на засіданні 9 травня, передає Інтерфакс-Україна.
Згідно з ухваленим рішенням, НКРЕКП перевірить діяльність перерахованих компаній на предмет відповідності законодавству на ринку "на добу наперед" (РДН) та балансуючому ринку (БР) за період роботи з 1 лютого по 30 квітня 2023 року.
Як ідеться в обґрунтуванні проєкту постанови, у поведінці зазначених учасників ринку вбачаються можливі порушення законодавства щодо функціонування ринку електроенергії, зокрема у вигляді можливих обмежень конкуренції та/або проявів обмежувальної договірної практики на ринку.
"Поведінка зазначених учасників ринку могла призвести до істотного зменшення обсягів продажу "НАЕК "Енергоатом" (на РДН, – ред.), що, як наслідок, стало підставою для утворення значних обсягів позитивного небалансу (реалізації непроданої на РДН е/е "Енергоатома" на БР за нижчою ціною, – ред.)", – повідомляється в документі.
У цей самий період, як випливає з інформації НКРЕКП, почастішали заявки на розвантаження теплових енергоблоків ДТЕК із паралельною купівлею е/е на БР тими трейдерами, які входять до однієї балансуючої групи АТ "ЕКУ" разом із "Енергоатомом".
"Слід зазначити, що в зазначений період НАЕК "Енергоатом" передала свою фінансову відповідальність за небаланси АТ "ЕКУ" шляхом входження до його балансуючої групи. Згідно з оперативною інформацією НЕК "Укренерго", встановлено, що в зазначений період спостерігається щоденне збільшення команд на балансуючу енергію на розвантаження для ДК ТЕС ДТЕК", – зазначили в Нацкомісії.
При цьому, як зазначив регулятор, ТОВ "Енергозахід" та ТОВ "Енерго-газ" як учасники балансуючої групи АТ "ЕКУ" делегували відповідальній стороні значні обсяги негативних небалансів.
Водночас, за словами начальника відділу регуляторного забезпечення департаменту правового забезпечення НАК "ЕКУ" Наталії Карабенко, компанія вважає, що рішення НКРЕКП щодо проведення розслідування є передчасним, оскільки НАК "ЕКУ" не отримувало жодних запитів від регулятора щодо надання відповідної інформації чи будь-яких документів, які могли б мати підстави для ухвалення такого рішення.
У пресслужбі ДТЕК також заперечують будь-які порушення нормативно-правових актів, які регулюють діяльність на ринку електроенергії.
"Згідно з зазначеними вимогами, всі продажі електроенергії генеруючих компаній ТЕС ДТЕК повністю фактично забезпечені паливом та працюють у штатному режимі. Так, на складах ТЕС зберігається запас вугілля на понад 50 днів роботи", – стверджують у ДТЕК.
Як повідомлялося, раніше колишній головний редактор БізнесЦензору Сергій Головньов описав у "Дзеркалі тижня" схему, завдяки якій ДТЕК Ріната Ахметова міг у березні додатково заробити понад 1 млрд грн, перепродуючи електроенергію, вироблену "Енергоатомом".
Схема влаштована наступним чином:
- державний оператор атомних електростанцій НАЕК "Енергоатом" на ринку на добу наперед свідомо ставить завищену ціну електроенергії. В результаті частина його ресурсу не продається і випадає на балансуючий ринок;
- на балансуючому ринку цю електроенергію по 1 копійці за мегават-годину купує генерація ДТЕК Ріната Ахметова. Потім продає її споживачам за ринковою ціною – близько 3 000 грн/МВт·год.
Тож виходить, що державна компанія виробляє електроенергію, але не продає. А приватна – не виробляє, але продає. Внаслідок такої схеми тільки в березні, коли обсяги неакцептованого ресурсу на балансуючому ринку були найбільшими, "Енергоатом" міг втратити близько 1 мільярда гривень, які заробив ДТЕК. Побічним наслідком цієї схеми було збереження високої ціни на електроенергію навіть у профіцитні години.
Вочевидь така схема не могла відбуватися без як мінімум мовчазного схвалення керівників галузі від держави. Серед них міністр енергетики Герман Галущенко, який раніше сам працював в "Енергоатомі" заступником діючого президента Петра Котіна, голова Нацкомісії з регулювання енергетики Костянтин Ущаповський і куратор галузі в офісі президента, заступник голови ОП Ростислав Шурма.
а саме, нічого. не буде
віддасть % і все
За хабарі, отримували з бази дефіцитні товари по низьким державним цінам і перепродували їх на базарах. Потім на ці гроші стали підкупати керівників державних підприємств і банків. Плюс звичайний рекет і бандюгівка. Кого не копнеш, за кожним тягнеться кримінальний хвіст.
Ахат Хафізович Брагін - український підприємець, кримінальний авторитет, який стояв біля витоків створення найбільшої фінансово-промислової групи в Україні, яка після його смерті стала основною частиною бізнес-конгломерату Ріната Ахметова.