У Росії не можуть виконати наказ Путіна про переведення енергосистеми на російський софт

Міненерго Росії визнало, що замінити іноземні IT-рішення у російському паливно-енергетичному комплексі (ПЕК) у встановлені владою строки неможливо, а такі спроби можуть призвести до енергодефіциту та багатомільярдних втрат.
Про це пише російський "Коммерсант" із посиланням на протокол наради комісії Держради з енергетики з питань імпортозаміщення у ПЕК за участю Міненерго та Мінцифри.
Згідно з указом Владіміра Путіна від березня 2022 року, на об'єктах критичної інформаційної інфраструктури з 2025 року забороняється використовувати закордонний софт, а з 2025 року імпортні програмно-апаратні комплекси.
Однак Міненерго Росії констатує, що замінити всі необхідні компоненти російськими рішеннями вчасно і у повній мірі неможливо. У міністерстві також попередили, що перехід на російський софт вимагатиме виведення з експлуатації первинного обладнання (генераторів, трансформаторів та ін.), що загрожує виникненням енергодефіциту. При цьому строк зупинки роботи обладнання може становити від двох до шести місяців.
У протоколі наради також наголошується, що обладнання на системах управління підприємствами має довгі терміни експлуатації, а заміна його до повної амортизації загрожує російським компаніям непередбачуваними витратами.
У документі наводиться оцінка компанії "Россєті", згідно з якою дотримання заборони на іноземне програмне забезпечення може коштувати компаніям паливо-енергетичного комплексу (ПЕК) близько 280 млрд рублів.
За підсумками наради комісія запропонувала Міненерго та Мінцифри продовжити терміни переходу на російський софт, а Мінфіну передбачити у бюджеті витрати на фінансування переходу для ПЕК. Вона також запропонувала включити з 2024 року компенсацію витрат компаній на заміну імпортних систем управління на вітчизняні у ціну конкурентного відбору потужності, підвищивши тарифи для промислових споживачів енергії.
Своєю чергою у Співтоваристві споживачів енергії, що об'єднує промислових споживачів, заявили, що поява додаткових коефіцієнтів до ціни потужності "неминуче веде до повернення тарифного регулювання з необхідністю переглядати та перевіряти обґрунтованість усіх витрат енергокомпаній".
У Міненерго Росії також просять скасувати конкретну дату повного імпортозаміщення IT-рішень у сфері енергетики. На об'єктах, що будуються або реконструюються, російські рішення повинні обиратися відпочатку, а на існуючих "заміну іноземних рішень необхідно проводити в рамках ремонтів і модернізацій з урахуванням планів-графіків, розроблених їх власниками".