У Польщі допускають зміну угоди щодо експорту українського зерна через приїзд Свириденко

У Польщі допускають, що несподівана участь віцепрем’єрки та міністерки економіки Юлії Свириденко в "зернових переговорах" може призвести до зміни вже погодженого тексту угоди щодо умов імпорту і транзиту української сільськогосподарської продукції.
Про це повідомляє польська радіостанція RMF FM із посиланням на джерела, передає "Європейська правда".
Зазначається, що віцепрем'єрка Юлія Свириденко має прибути у понеділок до Варшави для переговорів щодо зернової кризи. Відповідно до попереднього плану, перемовини спочатку мали вести тільки міністри сільського господарства обох країн.
Однак, за даними джерел, склад делегації України розширили в останню хвилину. Представники польського міністерства сільського господарства неофіційно зауважили, що підвищення рангу української делегації є не найкращим сигналом у цьому контексті.
Урядовці запевнили, що попередній текст домовленості про умови імпорту погодили на вихідних, і він майже готовий. Однак присутність віцепрем'єрки Свириденко може означати, що весь документ доведеться писати майже з нуля.
Журналісти, посилаючись на джерела, вказують на малу кількість ознак того, що зустріч у понеділок у Варшаві буде успішною. За словами співрозмовників, успіхом могло б стати підписання міжурядової угоди, яка б по-новому визначила правила транзиту української сільськогосподарської продукції через Польщу.
Перед від'їздом до Польщі міністр аграрної політики України Микола Сольський заявив, що відновлення транзиту зерна та інших продуктів через Польщу є "першим кроком" для України на сьогоднішніх переговорах.
Як повідомлялося, уряд Польщі заборонив ввезення та транзит українського зерна та десятків інших видів сільськогосподарської продукції.
Слідом за ним і уряд Угорщини оголосив про запровадження тимчасової заборони на імпорт зерна, олійних культур та іншої аграрної продукції з України.
Водночас у Єврокомісії вважають неприйнятними відповідні ініціативи Польщі та Угорщини про обмеження на імпорт зерна з України.
Раніше для вирішення проблеми із затоваренням польського ринку та протестами польських аграріїв Україна тимчасово відмовилася від експорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику до цієї країни до нового сезону. Обидві країни протягом тижня спільно мали напрацювати нові правила транзиту. На цей період українським експортерам рекомендовано скористатися іншими маршрутами.
Після цього Угорщина також оголосила про запровадження посиленого контролю за імпортом зерна з України, а також про намір ініціювати відновлення мит та кількісних обмежень на ввезення українських олійних та зернових культур.
Раніше прем'єр-міністри Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччини та Угорщини звернулися до офіційного Брюсселя з проханням обмежити кількість українського продовольства, що надходить до ЄС: збіжжя, олійних культур, яєць, птиці та цукру.
Традиційні експортні маршрути України були заблоковані після повномасштабного вторгнення Росії. Польща та інші країни регіону запропонували допомогу в транзиті українського зерна на ринки третіх країн. Також ЄС скасував митні збори та імпортні квоти, щоби полегшити транспортування. Проте через проблеми з логістикою зерно накопичувалося, заполонивши ринки та знижуючи місцеві ціни.