Підрядники Міноборони перепродують картоплю та яблука для ЗСУ вдвічі дорожче закупівельних цін, – розслідування

Обрані Міністерством оборони постачальники харчування для військовослужбовців купують продукти харчування за цінами подекуди вдвічі-втричі нижчими, ніж вказані у контрактах із міністерством.
Про це йдеться у розслідуванні проєкту "Схеми" (Радіо Свобода), який отримав неопубліковані раніше контракти з вісьмома підрядниками Міноборони, а також внутрішню фінансову звітності цих фірм про закупівлю продуктів.
Після того, як публікація контракту Міноборони з одним із цих постачальників – "Актив компані" – викликала скандал через завищені ціни на продукти харчування, міністерство переуклало додатки до договорів з усіма вісьмома приватними підрядниками, та опублікувало оновлені, частково знижені ціни, за якими вони тепер мають харчувати українських воїнів, а також зменшило період дії контракту до трьох місяців.
Журналісти "Схем" отримали сім інших контрактів з приватними підрядниками Міноборони на загальну суму майже 29 мільярдів гривень, укладені у грудні 2022 року. Це дозволяє порівняти ціни у перших версіях угод і після їх перегляду. Внутрішня фінансова звітність підрядників дозволяє оцінити "маржу" постачальників Міноборони.
З огляду на питання безпеки "Схеми" не публікують назви шести компаній (назви ще двох – "Актив компані" та "Гарна страва" – вже фігурували у ЗМІ), які раніше не були відомі, а ідентифікують їх у статті лише за номерами контрактів, які у лютому оприлюднило саме Міноборони.
Проведений журналістами аналіз свідчить, що "по дорозі" у військові частини вартість продуктів для армії часто зростає у 2-3 рази, порівняно із закупівельними та ринковими цінами.
Так, найбільші суми військові витрачають на картоплю через великий обсяг закупівлі цього продукту. У засекречені грудневі контракти з Міноборони постачальники заклали ціну на картоплю від 17,7 гривень і аж до 27 гривень за кілограм. Після скандалу деякі фірми знизили ціну до 12,6 грн/кг, а деякі – так і залишили 17,7 грн/кг.
Водночас самі приватні постачальники Міноборони закуповували картоплю у грудні-січні по ціні від 7,6 до 10,8 грн за кілограм. Тобто, "маржинальність" на цьому найбільш "масовому" продукті все одно зберігається на рівні 40-50% навіть після зниження цін.
Крім того, проведений аналіз свідчить про завищення цін на яблука для військових. Журналістка "Цензор.НЕТ" Тетяна Ніколаєнко оприлюднила документ, який свідчить, що військові купували яблука у "Актив Компані" по 51 гривні за кілограм. Фірма не знизила цю ціну і після скандалу. Водночас "Схеми" з'ясували, що цей постачальник купував ці ж яблук протягом листопада-лютого по 15 гривень за кілограм.
Інші постачальними Міноборони закуповують яблука також по 15-16 гривень за кілограм. Але перепродають їх армії "всього" вдвічі дорожче.
Крім того, військові закуповують великі обсяги капусти. Фірма "Актив Компані" за оновленим контрактом продаватиме її за 22 гривні. Сама вона протягом грудня-січня закуповувала цей товар майже втричі дешевше – по 8,5 гривень за кіло. Ще два постачальника закуповували її протягом зими в середньому по 10-12 гривень, а згодились постачати для війська вдвічі дорожче.
Після скандалу з "яйцями по 17 грн за штуку" в оновлених угодах фірма "Актив Компані" знизила ціну одного яйця для армії до 9 гривень за штуку. В контрактах інших чотирьох постачальників ціна на яйця не змінилась. В грудневому контракті вони коштували від 8 до 9 грн, в оновлених додатках ціна та сама.
Водночас самі постачальники закуповують яйця по ціні від 5,4 до 6,3 грн за штуку. Тобто на шляху до армії вони дорожчають в середньому на 30-40%, незалежно від регіону постачання.
Після скандалу "Актив Компані" знизила ціни для військових і на низку інших продуктів.
Те ж стосується і постачальника №3 – після скандалу із закупівлями він теж суттєво знизив ціни.
Постачальник за номером договору №286/2/22/79 годуватиме військових дислокованих у Донецькій, Луганській, Харківській, Закарпатській та Львівській областях. Він теж суттєво знизив вартість продуктів – від горіхів і до буряка, капусти і помідорів. Ось як ця компанія погодилася знизити ціни на продукти для армії.
Раніше ЗМІ повідомили, що Міністерство оборони підписало угоду на послуги організації харчування у 2023 році військових частин на загальну суму 13,16 млрд грн за завищеними у 2-3 рази цінами. Наприклад, Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку.
Міністр оборони Олексій Резніков інформацію про закупівлю продуктів за завищеними цінами заперечував. За його словами, в оприлюдненому ЗМІ документі була технічна помилка - постачальник вказав ціну не за десяток, а за кілограм яєць.
Водночас він визнав, що через це наприкінці грудня було відсторонено, а у січні звільнено з Міністерства оборони керівника відповідного департаменту Богдана Хмельницького. Разом із тим після скандалу з Міноброни звільнився заступник міністра В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Згодом йому повідомили про підозру.
Своєю чергою Національне антикорупційне бюро (НАБУ) повідомило, що розслідує кримінальне провадження про можливі зловживання при закупівлі продуктів харчування Міністерством оборони на загальну суму понад 13 мільярдів гривень.
Якщо при перепродажі маржа
менше 30-50% бізнес збитковий
Держава повинна регулювати
Націнки на основні базові продукти,
ліки, товари першої необхідності
Золото і інші забаганки будь ласка
Основний прибуток повинен бути у виробника
А в україні навпаки у гедлярів
Приклад АТб. Пачка сухих дріждів -одна ціна 18 грн
На євробазарі через 150 м
Ці самі дріжді-- 27 грв
І це АТб -уже продавало з націнкою
А відїхать від міста 15 км таб буде ще і доставка
І як мінімум три виробника і ніколи не буде проблем!!!!!! Треба щоб Нато надавили на Рєзнікова
Мабуть ці люди яки організовують крадіжки через підконтрольні фирми будуть красти постійно, тому що крали уже на протязі 30 років вони будуть красти весь час у тому числі і у солдатів і діло не в чесності, а в тому щопостійно мало і ні чого їм за це не буде, інколи садили виконавців тоб-то немає контролю з боку народу над обранцями і конкуренції , відповідальності політичних сил. Можливо потрібно проводити довибори в Раду раз 2 роки , як в США в Конгресс, а Президента раз в 4 роки як і було раніше до медведчуковської "реформи", а в в українському складних умовах то і президента потрібно вибирарати раз в 2 роки , бо політики розвалять країну і поїдуть з грошами за кордон як завжди.
Треба вішати, щоб наступникам не кортіла, ще більше ЗАРОБИТИ на харчуванні в ЗСУ!!!
Засновники цього дійства, мертвечук кузьмук гриценко, вражені масштабами мародерства на ЗС!!!
Крысиный король
В холодное январское утро 2005 года в деревне Сару на юге Эстонии, фермер Рейн Киев и его сын, сделали любопытное открытие. На песчаном полу своего сарая они обнаружили группу из 16 крыс, хвосты которых необъяснимо запутались в узел. Крысы пищали и изо всех сил пытались сбежать, но чем сильнее они пытались, тем больше затягивался узел. Животные, по-видимому, пытались выкопаться из узкой норы, но в борьбе друг с другом, некоторые из них погибли под песком. Семь крыс в клубке уже были мертвы. Сын Рейна решил покончить с дьявольской сценой, взяв палку, убил остальных несчастных животных.
Рейн Киев не знал тогда, но то, что он обнаружил, было чрезвычайно редким явлением, называемым «Крысиный Король».
Словосочетание «крысиный король» у большинства людей ассоциируется со злым героем сказки «Щелкунчик» - огромной крысой с тремя головами, повелевающей своими подданными. Именно так, по мнению обычного человека, выглядит король в крысином королевстве.
Кто-то мыслит более прагматично и считает таким королем некую крысу, восседающую на вершине иерархической пирамиды и управляющую своими «подданными». Именно «слуги» обеспечивают его едой, питьём и другими благами, хотя внешне владыка ничем не отличается от своих же подчиненных.
Аналогично, крысиным королем не называется какая-то особь, занимающая привилегированное положение в крысиной колонии. Хоть определенная иерархия в крысиной колонии и существует, «лидера» её не принято именовать королем. Более того, ученые сильно сомневаются, что крысы с запутанными хвостами способны долго жить и занимать хоть какое-то значимое место в иерархической пирамиде.