Доходи Росії від експорту нафти і газу обвалились у січні вдвічі, – Мінфін РФ

Нафтогазові доходи федерального бюджету Росії у січні склали 426 млрд рублів, що на 46% менше, ніж у січні 2022 року і на 53% менше, ніж у попередньому календарному місяці, коли вони становили 931,5 млрд рублів.
Про це свідчать попередні дані Мінфіну РФ про виконання федерального бюджету за січень 2023 року.
У російському міністерстві падіння доходів пояснюють зниженням котирувань цін на нафту марки Urals та зменшенням обсягів експорту природного газу.
Ненафтогазові доходи бюджету РФ у січні становили 931 млрд рублів і знизилися до січня 2022 року на 28% через падіння надходжень від внутрішнього ПДВ і податку на прибуток.
Водночас витрати федерального бюджету в січні 2023 року склали 3 117 млрд рублів, перевищивши показники аналогічного періоду минулого року на 59%.
Таким чином, дефіцит бюджету РФ у січні сягнув 1 760 млрд рублів (близько $25 млрд), що співставно з дефіцитом федерального бюджету за весь минулий рік, який становив приблизно 3,3 трильйона рублів.
Як повідомлялося, через падіння нафтогазових доходів Мінфін у січні вперше з 2020 року відновив продаж валюти у еквіваленті 54,5 млрд рублів на місяць. У лютому російський Мінфін збільшить продаж валюти через зниження нафтогазових доходів бюджету майже втричі.
За оцінками російських експертів, якщо реальна вартість російської нафти Urals виявиться вдвічі нижчою від закладених у бюджеті на 2023 рік $70 за барель, бюджет недоотримуватиме 250 млрд рублів на місяць.
За даними російського Мінфіну, середня ціна основної російської експортної марки нафти Urals у січні 2022 року склала $49,48 за барель, що в 1,7 раза нижче, ніж у січні 2022 року ($85,64 за барель). У грудні 2022 року середня ціна Urals зменшилась до $50,47 за барель, порівняно із $66,47 за барель у листопаді та $70,62 за барель – у жовтні минулого року.
Знижка на російську нафту Urals почала зростати після повномаштабного вторгнення РФ в Україну, вона значно зросла після запровадження механізму обмеження цін на російську нафту країнами "Великої сімки".
Раніше у січні під час наради зі своїми урядовцями Путін визнав, що падіння цін на російську нафту внаслідок збільшення дисконту на неї може створити проблеми для російського бюджету, і закликав надати пропозиції, як не допустити цього.
Після введення західних санкцій і ембарго на постачання російської нафти морем саме Індія стала одним з ключових покупців російських вуглеводнів. Потрапляючи в Індію, нафта з Росії переробляється, а потім експортується, в тому числі в Європу і США у вигляді нафтопродуктів.
Індія хоче майже подвоїти обсяги нафтопереробки, з нинішніх 250 млн тонн на рік до 450 млн тонн до 2030 року.
Через введення цих обмежень доходи Росії від нафти і газу в січні скоротилися на третину, заявив глава Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Біроль. За його словами, Росія в січні заробила на продажу нафти і газу на 8 млрд євро менше, ніж за аналогічний період минулого року.