Нацбанк і Мінфін анонсували перезапуск ринку ОВДП (оновлено)

Національний банк України планує у 2023 році запустити внутрішній борговий ринок, оцінити потребу фінустанов у докапіталізації, якість їх активів, сконцентруватися на забезпеченні безперервної роботи.
Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний у ході дискусії Центру економічної стратегії, передає Інтерфакс-Україна.
"Наступного року нам потрібно об'єднати спільні зусилля з Мінфіном, щоб запустити внутрішній борговий ринок та використати максимально потенціал української економіки для фінансування бюджетного дефіциту, успішно пройти моніторингову програму МВФ та "відкрити двері" для великої програми", – сказав Пишний.
Своєю чергою міністр фінансів Сергій Марченко під час цієї дискусії підтвердив намір спільно з Національним банком перезавантажити та активізувати ринок внутрішніх державнимх запозичень, визначити їхню ринкову ставку та шлях до неї, щоб забезпечити 100% роловер у наступному році та мінімізувати викуп ОВДП Нацбанком, бажано, звівши його до нуля.
"Останнім часом у нас є розуміння, як ми це робитимемо. Хочу подякувати Нацбанку за розуміння. Ми шукаємо різного роду варіанти, щоб перезапустити фактично ринок облігацій", – зазначив міністр.
Марченко констатував, що варіант фінансування бюджету населенням та бізнесом за ставками, нижчими від ринкових, який, наприклад, працював у США під час Другої світової війни, в Україні частково працював на початку розв'язаної Росією повномасштабної війни, але зараз вже не працює.
"Ми змушені використовувати інструмент монетарної трансмісії, вилучаючи зайву готівкову масу з ринку, ми тут працюємо паралельно з Нацбанком України. Крім функції банального фінансування дефіциту, ми вважаємо, що ми маємо бути партнерами та координувати нашу спільну політику з Нацбанком, при цьому зберігаючи нашу незалежність у частині визначення політики, формування попиту та пропозиції", – заявив голова Мінфіну.
Як повідомлялося, раніше голова НБУ Андрій Пишний заявляв, що підвищення нормативів обов’язкового резервування для банків з одночасним ухваленням рішення про включення ОВДП до покриття обов'язкових резервів дозволить Міністерству фінансів залучити від продажу облігацій додатково мінімум 50 млрд грн.
Він зауважував, що профіцит ліквідності банківської системи станом на 8 грудня сягав рекордних 381 млрд грн, Нацбанк сподівається мотивувати банки вкладати частину цих коштів в ОВДП.