Масовий перехід на генератори збільшив попит на бензин і дизпаливо на 20%, – Forbes

Попит на бензин і дизельне пальне в Україні збільшився на 10-20% через використання генераторів під час відключень електроенергії. Це створює тиск на ціни, водночас головна причина можливого зростання – не генератори.
Як пише українська редація Forbes, Україна не виробляє генератори, а потреби закриває поставками з Китаю, Туреччини та ЄС. За даними Державної митної служби, за девʼять місяців країна імпортувала їх на $202 млн, що майже вдвічі більше, ніж за весь минулий рік.
"Наразі генератори споживають до 10% пального в крані", – каже власник мережі АЗС Prime Дмитро Льовушкін.
Водночас у мережі ОККО збільшення попиту на бензин і дизельне пальне оцінюють у 10-15%. У Socar частка ще більша – 20%.
Запаси пального почали знижуватися, але ситуація контрольована, каже директор з маркетингу Socar Василь Дмитрів. Щоб не допустити "нулів на стелі", як це було навесні та влітку 2022-го, ОККО збільшує імпорт пального, каже Дмитрів.
Україна імпортує 600-750 тис. тонн нафтопродуктів на місяць. Показник сталий вже протягом останніх пів року, зазначив аналітик консалтингової компанії "НафтоРинок" Олександр Сіренко.
У листопаді Україна імпортувала 672 тис. тонн нафтопродуктів, повідомив заступник міністра економіки Тарас Качка у Facebook. Це на 111 тис. тонн більше, ніж у жовтні.
"Постачання залишилося на рівні літніх місяців, тобто досить високим для листопада", – говорить директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.
У перші дні грудня середньодобовий імпорт дизпального зріс на 11% до листопада, бензина – на 15%, каже Сіренко.
Зростання попиту на пальне також зумовлене сезонним сплеском активності перед святами. Він буде зростати до середини грудня, потім ситуація стабілізується, каже Льоушкін з Prime.
"Сухих" заправок не буде. У когось буде бензин, у когось – дизель. Потрібно буде бути готовим, що доведеться пошукати паливо", – говорить він.
Збільшення попиту через генератори не призведе до паливної кризи, стверджує пресслужба Socar. Компанія не планує переглядати ціни через ситуацію на внутрішньому ринку. Через зовнішні чинники – можливо.
Ціни в Україні залежать від європейських, нагадує Льоушкін. Вартість дизелю в Європі, за його словами, зросла на 2 грн за літр, бензину – на 1 грн. "Чи підвищуватимуть ще? Так, скоріше за все. На скільки? Можна лише вгадувати", – говорить Дмитро Льоушкін.
У Європі ситуація ускладнилася у зв’язку із початком дії ембарго на російську нафту, це може призвести до зростання цін в Україні на 3-4 грн за літр, говорить Сергій Куюн. Використання генераторів, за його словами, створює додатковий тиск, але не є вирішальним чинником.