Видобуток нафти в Росії впаде на 1 мільйон барелів на добу через санкції і обмеження цін, – Reuters

Видобуток російської нафти може впасти на 0,5-1 мільйон барелів на добу (б/д) на початку 2023 року після того, як Європейський Союз обмежить експорт російської сировини морем.
Про це повідомляє Reuters із посиланням на два джерела у великих російських нафтових компаніях.
Агентство зауважує, що ця оцінка знаходиться на нижній межі прогнозів ринкових аналітиків щодо сукупного впливу заборони на експорт нафти до ЄС та обмеження ціни на російську нафту.
Олексій Кокін з російської брокерської компанії "Открытие" погоджується з цією оцінкою ймовірного впливу обмежень на російський видобуток.
"Це приблизно відповідає обсягу морських поставок до ЄС за останні тижні… Я не думаю, що вони (російські виробники) зможуть перенаправити ці обсяги в інше місце", – сказав він.
Своєю чергою аналітик російського Центру розвитку енергетики Кирило Мельников прогнозує падіння видобутку в Росії на 1,0-1,5 млн барелів на добу в січні порівняно з рівнем листопада.
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) очікувало, що видобуток російської нафти впаде на 2 мільйони барелів на добу до кінця першого кварталу 2023 року, хоча цей також враховує заборону на імпорт нафтопродуктів з Росії до ЄС, яка набуде чинності 5 лютого.
До початку вторгнення в Україну 24 лютого Росія експортувала близько 8 мільйонів барелів нафти та нафтопродуктів на добу. ЄС значно зменшив імпорт, але Москва успішно перенаправила ці обсяги в Азію, завдяки чому експорт лише трохи знизився – до 7,6 млн барелів на добу.
Надходження від експорту нафти, газу та нафтопродуктів забезпечують більшу частину доходів Росії, які залишаються високими завдяки зростанню світових цін. Доходи російського бюджету від нафти і газу за перші 10 місяців року зросли більш ніж на третину.
Водночас суттєве зменшення надходження російської нафти на світові ринки може викликати зростання цін, що може нівелювати вплив падіння видобутку на доходи РФ від експорту енергоносіїв, зазначає Reuters.
Як повідомлялося, у п’ятницю країни Євросоюзу після тривалих дискусій погодилися встановити максимальну ціну на російську нафту на рівні $60 за барель, що відкриває шлях до реалізації більш широкої угоди країни "Великої сімки".
США вперше запропонували обмежити максимальну ціну на російську нафту через побоювання, що санкції ЄС, що мають набути чинності з 5 грудня, настільки суворі, що припинять експорт нафти з РФ та спричинять значне зростання світових цін. Водночас механізм обмеження цін дозволить покупцям, які його дотримуються, отримувати доступ до послуг страхування та транспортування російської нафти, які надають європейські компанії.
Водночас наприкінці листопада ціна на російську нафту сорту Urals впала значно нижче того рівня, який країни Євросоюзу обговорюють у межах запровадження механізму обмеження цін.