"Зернову угоду" продовжили на 120 днів, вимогу Росії про відновлення експорту аміаку відклали (оновлено)

У Стамбулі домовилися про продовження "Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море" ще на 120 днів.
Про це повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков у Facebook.
За його словами, Україна офіційно звернулася до партнерів по Ініціативі з пропозицією продовжити її щонайменше на 1 рік та долучити до неї порт "Миколаїв".
Кубраков також підкреслив важливість забезпечення ефективної роботи Спільного Координаційного Центру, тож Україна внесла свої пропозиції щодо вирішення наявних проблем.
Він зауважив, що з початку серпня до сьогодні Україна експортувала понад 11 млн тонн агропродукції до 38 країн світу.
"Це значний обсяг, але недостатній. Світовий ринок не має можливості замінити українську агропродукцію в найближчий перспективі. Разом з тим можливо збільшити обсяги нашого продовольства для світу", – додав міністр.
Продовження дії домовленостей про експорт зерна із українських портів привітав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
"Я вітаю домовленість усіх сторін щодо продовження "Чорноморської зернової ініціативи" для сприяння безпечному судноплавству експорту зерна, продуктів харчування та добрив з України", – заявив генсек ООН.
Гутерріш додав, що ООН також "повністю віддана зусиллям для усунення перешкод, що залишилися для експорту продовольства та добрив з Російської Федерації".
За даними Reuters, йдеться зокрема про відновлення експорту російського аміаку через Україну, чого вимагала Росія для продовження дії "зернової угоди". Однак співрозмовники агентства стверджують, що наразі ці вимоги не були задоволені.
"Відновлення "Чорноморської зернової ініціативи" є гарною новиною для глобальної продовольчої безпеки та для країн, що розвиваються. Вирішення проблеми з добривами має бути наступним", — заявила у Twitter генеральний секретар Конференції ООН з торгівлі та розвитку Ребека Грінспан.
Згодом у МЗС РФ підтвердили, що Росія не блокуватиме продовження "зернової угоди".
"Текст документа передбачає його автоматичне продовження ще на 120 днів за умови відсутності заперечень будь-якої зі сторін. Таких заперечень не надійшло... Російська сторона також допускає технічну пролонгацію "чорноморської ініціативи" без будь-яких змін щодо термінів та охоплення", – йдеться у повідомленні на сайті російського міністерства.
Водночас Росія вимагає зняття всіх перешкод для експорту російських добрив та продовольства протягом наступних 120 днів, які продовжено дію домовленостей.
Як повідомлялося, Україна, Туреччина та ООН пропонували продовжити дію "зернової угоди" одразу на рік.
За даними Financial Times, в обмін на продовження "зернової угоди" про експорт українського зерна з чорноморських портів Росія вимагала відновити експорт аміаку трубопроводом "Тольятті - Одеса", а також вивести з-під дії санкцій "Россєльхозбанк". Президент Володимир Зеленський раніше заявляв, що підтримає ідею відновлення експорту російського аміаку через Україну лише в тому випадку, якщо РФ поверне українських військовополонених.
Угоди про створення "зернового коридору" були підписані 22 липня у Стамбулі у присутності президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана та генсека ООН Антоніу Гутерріша. Підписи під двома відповідними документами поставили представники України, Росії, ООН та Туреччини. Йдеться про розблокування трьох українських портів: "Одеса" "Чорноморськ" та "Південний". Строк дії домовленостей спливають 19 листопада, однак він може бути автоматично продовжений ще на 120 днів у випадку, якщо жодна із сторін не заперечуватиме проти цього.