В Україні 27% сільськогосподарських земель перебуває "в тіні", – БЕБ

В Україні понад 8 млн га земель обробляються "в чорну", близько 27% галузі перебуває у "тіні", внаслідок чого бюджети всіх рівнів щорічно втрачають 50-60 млрд грн від обробки землі без сплати податків та 30 млрд грн через тіньовий оборот зернових.
Про це розповів директор Бюро економічної безпеки (БЕБ) Вадим Мельник у ході Українського зернового саміту в Києві, передає Інтерфакс-Україна.
За даними Мельника, Бюро розробляє моделі боротьби з найбільш поширеними економічними правопорушеннями на українському ринку зернових культур – "скрутками" податку на додану вартість (ПДВ) та махінаціями з його відшкодуванням, несплатою ПДВ та податку на прибуток, неповерненням валютного виторгу та заниженням якості експортованої продукції .
Мельник наголосив, що для детінізації агросектору та протидії фіскальним ризикам на ринку зернових культур необхідна тісна координація з іншими органами влади, у тому числі міністерствами економіки, фінансів, агрополітики, Нацбанком та ключовими гравцями у галузі.
"У рамках здійснення правоохоронної функції БЕБ взаємодіятиме з іншими правоохоронними структурами – Національною поліцією, НАБУ, ДБР для викорінення явищ шахрайства на земельному ринку та корупційного прикриття протиправних схем на ринку зернових, що завдають шкоди системі публічних фінансів", – підсумував Мельник.
Як повідомлялося, Міністерство аграрної політики та продовольства у травні 2021 року анонсувало внесення на розгляд парламенту законопроекту про детінізацію 8-9 млн га "внутрішніх офшорів" – земельних ділянок, на яких вирощується сільгосппродукція для продажу за готівку, але з неї не сплачуються податки.
За даними міністра агрополітики Романа Лещенка, вирощений на таких землях урожай шляхом маніпуляцій з податковим кредитом експортується за кордон із відшкодуванням ПДВ через компанії – "одноденки", а отриманий виторг залишається на офшорних рахунках по всьому світу. Таким чином, країна зазнала втрат чотири рази – від недоїмок на етапі оподаткування землі, від недоотримання ПДВ від її реалізації, від втрат відшкодування державою фіктивного ПДВ, від недоотримання валютної виручки.
Як повідомлялося, Мінекономіки розраховує зменшити тінізацію економіки до 25%.