1347 відвідувачів онлайн
470 0

Зростання цін у січні виявилося меншим за прогноз Нацбанку

Зростання цін у січні виявилося меншим за прогноз Нацбанку

Споживча інфляція у січні 2022 року, яка становила 1,3% за місяць та 10% в річному вимір була дещо нижчою за траєкторію прогнозу Національного банку України (НБУ).

Відхилення від прогнозу в НБУ пояснюють повільнішим зростанням вартості послуг, непродовольчих товарів та адміністративно регульованих цін, йдеться у коментарі регулятора.

Крім того, з січня 2022 року було запроваджено нову структуру споживчого набору для розрахунку індексу споживчих цін (ІСЦ) та актуалізовано ваги всіх компонентів.

За розрахунками Національного банку, ці зміни не вплинули на показник загальної інфляції, хоча мали певний дезінфляційний вплив на базовий ІСЦ, який знизився до 7,6% у річному вимірі з 7,9% у грудні 2021 року.

Нацбанк зазначає, що у січні темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари залишилися практично на рівні попереднього місяця (13,1% р/р), темпи зростання вартості послуг також збереглися на рівні грудня (10,4% р/р).

Водночас стрімко прискорилося зростання цін на сирі продукти харчування (до 13,6% р/р), що може пояснюватися підвищенням витрат бізнесу на сировину та енергоносії.

Зростання адміністративно регульованих цін сповільнилося (до 11,5% р/р), що пов’язано з ефектами бази порівняння на тлі фіксованих тарифів на більшість житлово-комунальних послуг. Натомість зросли тарифи на водопостачання, розподіл природного газу та поштові послуги, збільшилася вартість транспортних послуг та алкоголю.

Також прискорилося зростання вартості палива (до 26,8% р/р) через зростання світових цін на нафту та послаблення гривні.

При цьому значно знизилися темпи зростання цін на непродовольчі товари (до 0,1% р/р).

"Отже, інфляція в січні не змінилася порівняно з попереднім місяцем, проте інфляційний тиск залишається значним передусім через реалізацію вторинних ефектів від зростання виробничих витрат і високих цін на енергоносії", – констатують в НБУ.

З іншого боку інфляцію стримують посилення монетарної політики Нацбанку, рекордні торішні врожаї, а також окремі адміністративні рішення, зокрема щодо незмінних тарифів на більшість житлово-комунальних послуг.

Надалі Нацбанк прогнозує зниження інфляції, чому сприятимуть поступове зниження цін на світових ринках і вичерпання низької бази порівняння.

Як повідомлялося, за даними Держстату, споживчі ціни у січні 2022 року порівняно з попереднім місяцем виросли на 1,3% після зростання на 0,6% у грудні. Водночас у річному вимірі порівняно з січнем 2021 року інфляція залишилась на рівні 10%.

Нагадаємо, у січні Національний банк погіршив прогноз інфляції на кінець 2022 року з 5% до 7,7%, зважаючи на реалізацію низки проінфляційних чинників, а також погіршив прогноз зростання ВВП з 3,8% до 3,4%.

Коментувати
Сортувати: