3585 відвідувачів онлайн
514 0

Росія використовує вирок арбітражу через захоплення "Укртатнафти" Коломойським як елемент гібридної війни, – Малюська

Росія використовує вирок арбітражу через захоплення

Справа про стягнення російською "Татнафтою" з України за рішенням Лондонського арбітражу компенсації $112 млн плюс відсотки за захоплення її частки в "Укртатнафті" Ігорем Коломойським і партнерами використовується Росією як інструмент гібридної війни.

Про це міністр юстиції Денис Малюська повідомив у інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна.

"З великою ймовірністю Росія використовує це рішення як зброю, тобто "Татнафта" не ставить собі за мету сто з чимось мільйонів стягнути. Їх, швидше, цікавить сам процес заподіяння нам різноманітних збитків", – сказав Малюська.

Міністр визнав, що у цій справі є кілька складних моментів, зокрема те, що сама справа в арбітражі була програна давно – у 2014 році.

"Те, що далі відбувається, це спроба росіян ці кошти стягнути. І те, спроби дуже дивні, тому що вони у кількох юрисдикціях намагаються визнати це рішення арбітражу та кошти стягнути, але при цьому не заявлялися в Україні, не намагалися його визнати" , – пояснив голова Мін'юсту.

За його словами, "Татнафта", яка дуже серйозно пов'язана з російською державною компанією "Роснефть", пропустила терміни визнання та виконання рішення арбітражу на території України.

"В принципі, якби вони одразу прийшли, визнали і заявили до виконання, гадаю, що воно вже було б виконане. У нас зараз немає навіть процедури для того, щоб ми виконали рішення арбітражу без його визнання на території України", – констатував Малюська.

На думку міністра, ця історія вже значний період перестала бути економічною і стала політичною, тому що багато кроків росіян у цій справі не можна пояснити комерційним інтересом.

"Це теж може бути геополітичною історією. Якщо це комерційна історія, то визнаємо, йдемо в Україну, ми платимо і це питання закриваємо. А тут зовсім інша історія та вимоги", – сказав Малюска, однак не конкретизував можливі ризики для України.

Читайте також: Російська "Татнафта" через суд США просить доступ до конфіденційної інформації про Україну

Як повідомлялося, у 2017 році "Татнафта" подала клопотання до Арбітражного суду Москви та Високого суду Лондона про примусове виконання рішення міжнародного арбітражу від 29 липня 2014 року, згідно з яким Україна зобов'язана виплатити компанії $144 млн за порушення міждержавної угоди про захист інвестицій. Російські суди вже підтримали клопотання "Татнафти".

"Татнафта" розпочала арбітражний розгляд проти України у 2008 році відповідно до російсько-української угоди про заохочення та взаємний захист інвестицій через ситуацію навколо "Укртатнафти".

"Укртатнафта" була створена відповідно до указів президентів України та Татарстану у 1994 році на базі Кременчуцького НПЗ. Раніше 18,296% акцій "Укртатнафти" належало структурам, близьким до "Татнафти", Міністерство майна Татарстану володіло 28,7788% акцій, ще 8,6% акцій належало безпосередньо "Татнафті". Проте внаслідок судових розглядів в Україні у 2007 році частка татарстанських акціонерів у НПЗ була практично обнулена, а на підприємстві з'явилися нові акціонери, близькі до групи "Приват" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

У 2014 році арбітраж виніс рішення на користь "Татнафти" та зобов'язав Україну виплатити російській компанії компенсацію у розмірі $112 млн, а також відсотки. Того ж року Україна програла апеляцію.

При цьому у 2014 році "Укртатнафта", яка перебувала під контролем Коломойського, заявила, що вона відшкодує Україні витрати, пов'язані з оплатою сум, присуджених арбітражем. Проте зараз "Татнафта" домагається стягнення цих коштів з України в судах Великобританії, США та Росії.  

Коментувати
Сортувати: