Нацбанк назвав причиною зниження курсу гривні "психологічний чинник"

Національний банк України (НБУ) вважає основною причиною девальвації гривні минулого тижня "психологічний чинник".
Як повідомляє пресслужба НБУ, через підвищений попит на валюту упродовж 24–27 січня Національний банк продав $759,5 млн для згладжування надмірних коливань на ринку.
"Ключовою причиною підвищеного попиту на валюту був саме психологічний чинник, викликаний погіршеним інформаційним середовищем на тлі геополітичного напруження. Також впливали сезонні та тимчасові чинники – це активізація бюджетних виплат у грудні та високі ціни на енергоносії", – зазначається у повідомленні.
Водночас Нацбанк вважає, що ситуація на валютному ринку є контрольованою, а поточний шок ринок проходить краще, ніж попередні.
Зокрема, попит населення на валюту лишається помірним, а щоденна купівля бізнесом валюти без зобов'язань зросла до $15 млн з $11–12 млн минулого року, проте не створює значного тиску на валютний ринок.
"Національний банк України і надалі дотримуватиметься принципів гнучкого курсоутворення. Наявний обсяг валютних резервів дозволяє нам продовжувати активно діяти на валютному ринку в послідовний та передбачуваний спосіб та нівелювати тимчасові сплески", – наголошують в НБУ.
Нацбанк також звертає увагу, що у п'ятницю, 28 січня, попит на валюту на міжбанківському валютному ринку знизився, й гривня зміцнилася до 28,68 грн/$. При цьому НБУ в цей день не здійснював інтервенції на валютному ринку.
Зазначимо, що довідкове значення курсу гривні, яке Нацбанк встановлює щодня за даними міжбанку, у понеділок, 31 січня, укріпилося до 28,4735 грн/$ порівняно з 28,8252 грн/$ минулого торгового дня.
Як повідомлялося, Національний банк минулого тижня продав на міжбанку для стримування падіння гривні $759,5 млн – це найбільший тижневий об'єм продажу валюти з березня 2020 року. Загалом з початку січня Нацбанк продав $1,51 млрд, а купив – всього $20 мільйонів.
Водночас офіційний курс гривні за вказаний період знизився з 28,3181 грн/$ на початку тижня до 28,7839 грн/$ за підсумками торгів 28 січня, хоча перед цим сягав позначки 29 грн/$.
20 січня голова НБУ Кирило Шевченко заявляв, що не бачить ознак панічної поведінки на валютному ринку. Падіння курсу гривні в НБУ пояснювали значними бюджетними виплатами наприкінці минулого року та поведінкою нерезидентів, які активно розпродають облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) на фоні агресивної поведінки Росії.
Не падіння економіки вже майже три роки поспіль, не емісія грошей через роздачу тисячі гривень населенню, не ситуація з енергетикою, не заяви чинного президента про "державний переворот", не ігнорування знову ж таки чинним президентом військової загрози з боку Росії.
Психологічні настрої. Просто психологічні настрої.