"Укренерго" просить РНБО розібратися з боргами ДТЕК Ахметова при експорті електроенергії (оновлено)

НЕК "Укренерго" звернулася до Ради національної безпеки та оборони (РНБО) з проханням врегулювати проблему з компанією "Д.Трейдінг" із групи ДТЕК Ріната Ахметова, яка відмовляється сплачувати тариф на передачу електроенергії у разі експорту.
Про це йдеться в листі директора з ринкових операцій "Укренерго" Микити Вишневського до РНБО та Кабінету міністрів, який є у розпорядженні LIGA.net.
Як зазначається у документі, станом на 16 грудня 2021 року "Д.Трейдінг" порушувала умови договору з "Укренерго" та заборгувала державній компанії 1,04 млрд грн.
"З урахуванням викладеного, звертаємося до вас із проханням включити до порядку денного найближчого засідання питання щодо погашення боргу", – йдеться в листі.
Крім РНБО та Кабінету міністрів, лист також адресовано СБУ, Міністерству енергетики, Міністерству фінансів та Національній комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
"Несвоєчасна оплата за надані послуги може призвести до дестабілізації роботи ринку електричної енергії та зниження рівня розрахунків на ринку електроенергії", – вказує у листі Вишневський.
Водночас у пресслужбі ДТЕК нагадали, що компанія "Д.Трейдінг" вважає механізм плати за передачу електроенергії під час експорту незаконним та таким, що суперечить міжнародним зобов’язанням України і Угоді про Асоціацію між Україною та ЄС.
"Ця позиція була підкріплена рішеннями господарських судів усіх ланок, в тому числі Верховним Судом. Більш того, станом на 25 січня 2022 року відсутнє будь-яке судове рішення, яким би суд задовольнив вимоги НЕК "Укренерго" щодо стягнення будь-якої заборгованості з ТОВ "Д.Трейдінг", – наголошують в енергохолдингу.
"Разом з тим, компанія "Д.Трейдінг" розцінює маніпулятивні намагання НЕК "Укренерго" втягнути РНБО в суто господарські відносини учасників ринку електроенергії як спробу підмінити правосуддя та тиску на компанію", – додали в ДТЕК.
Як повідомлялося, холдинг ДТЕК Ахметова, який є найбільшим експортером електроенергії, перестав сплачувати тариф на передачу електроенергії під час її експорту. ДТЕК пояснював це тим, що експортери у країнах ЄС не сплачують тариф на передачу, а Україна взяла на себе зобов'язання щодо синхронізації свого законодавчого поля з ЄС.
ДТЕК також отримав рішення судів на свою користь у цьому питанні.
Так, у жовтні 2020 року Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційні скарги "Укренерго" та НКРЕКП та залишив без змін рішення, якими було задоволено позов "ДТЕК Західенерго" Ахметова та скасовано ряд положень постанови НКРЕКП, яке врегульовувало обов'язок експортерів сплачувати тариф за передачу електроенергії.