Молдові потрібно 800 мільйонів євро на закупівлю газу без контракту з "Газпромом", – прем'єрка

Молдові в разі відсутності нової угоди з "Газпромом" у найближчі п'ять місяців доведеться витратити близько 800 млн євро на альтернативні закупівлі газу на ринкових умовах.
Про це повідомила глава уряду республіки Наталія Гаврилиця в інтерв'ю газеті The Financial Times, передає Інтерфакс-Україна.
У зв'язку з цим, за словами Гаврилиці, Молдові необхідно більше допомоги з боку ЄС. Це ті чотири, п'ять місяців, коли ЄС дійсно повинен дати абсолютно ясно зрозуміти, що він підтримує Молдову. Обсяги, які потрібні Молдові, дуже малі у європейському контексті. Ми дуже сподіваємось, що зможемо розраховувати на постійну підтримку", – сказала прем'єрка.
За її словами, Кишинів не хотів би робити вибір між дешевшим газом і ближчими зв'язками з ЄС.
"ЄС у середу погодився надати Молдові грант у розмірі 60 млн євро, яких вистачить на імпорт газу на 20-денний термін. Цей грант дає країні життєво необхідний час для того, щоб продовжити переговори", – пише газета.
Наступні кілька тижнів, за оцінками Гаврилиці, будуть вирішальними.
"Друзі Молдови повинні проявити себе в наступні кілька тижнів, інакше країну чекають складні часи з політичної, соціальної та економічної точок зору", – наголосила вона.
Цього тижня Молдова купила свій перший "неросійський" газ у рамках чотирьох пробних закупівель на відкритому ринку загальним обсягом 5 млн кубометрів, що достатньо для задоволення попиту менш ніж на два дні.
Делегація Молдови останніми днями вела переговори з "Газпромом" про новий газовий контракт. Коментуючи переговори прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив: "Поки де-факто ситуація така, що справді не вдалося домовитися".
Тимчасовий договір на постачання російського газу, що діє в жовтні, спливає в понеділок, 1 листопада.
Російська сторона готова постачати Молдові газ за ринковою ціною зі знижкою в 25%, якщо країна виплатить борг понад $700 млн. Влада Молдови стверджує, що запропонована "Газпромом" ціна вища за ринкову, а для визначення розміру боргу необхідний незалежний аудит.
Молдова споживає щорічно близько 3 млрд кубометрів газу, з яких 2 млрд припадає на Придністров'я, а 1 млрд – на всю решту території Молдови. Історично Молдова завжди отримувала газ лише від "Газпрому".
Як повідомлялося, напередодні FT з посиланням на джерела писала, що в переговорах щодо газу Росія висуває Молдові політичні умови, пропонуючи відмовитися від зони вільної торгівлі з Євросоюзом та запровадження Третього енергетичного пакету.
Нагадаємо, уряд Молдови 22 жовтня запровадив режим надзвичайного стану в енергетичній сфері терміном на 30 днів на фоні нових вимог російського "Газпрому" для підписання контракту на постачання газу.
Молдова та "Газпром" поки не домовилися про продовження газового контракту, строк дії якого сплив 30 вересня. У цій ситуації сторони вирішили тимчасово продовжити договір на колишніх умовах на місяць. При цьому у жовтні Молдова отримуватиме газ за ціною $790 за тисячу кубометрів, тоді як у вересні ціна становила $550 за тисячу кубометрів.
За неофіційною інформацією для проходження опалювального сезону Молдові може знадобитися 1,1 млрд кубометрів газу. З них 400 млн кубометрів можуть бути забезпечені поставками з Румунії, решту обсягу в 700 млн кубометрів доведеться закупити з інших джерел.