Логістика для бізнесу: Коли варто віддати її на аутсорс, а коли розвивати власну?
За даними "Укрзалізниці", 63% контейнерних перевезень у 2024 році припали на експорт. Це й не дивно – все більше українських компаній виходять на міжнародні ринки або розширюють географію поставок.
Але перед кожною з них у такі моменти постає питання: розвивати власний логістичний відділ чи віддати це на аутсорс? Розбираємось на конкретних прикладах, що краще обрати саме для вашого бізнесу.
Велика чи маленька компанія? Розмір має значення
Перше, на що варто звернути увагу при виборі логістичної моделі, – масштаб вашого бізнесу та наявні активи. Якщо ваша компанія володіє власним автопарком, складами, навантажувачами чи припортовими потужностями, краще мати власну логістичну команду. Аби ефективніше оперувати, розвивати та нарощувати капіталізацію активів.
Якщо ж ви маєте малий чи середній бізнес та володієте невеликою кількістю активів, логістику можна віддати на аутсорс або скористатись гібридним рішенням: у певних питаннях покладатись на внутрішню команду, в інших – на аутсорс-компанію.
У якій сфері працює ваш бізнес?
Найбільше розбудова інхаус-логістики актуальна для підприємств агропромислового сектору, металургії та гірничодобувної промисловості. Адже такі компанії зазвичай мають власну логістичну інфраструктуру через специфіку вантажів та регулярність поставок.
Схожа ситуація і у великому ритейлі, де без власних розподільчих центрів та автопарку складно забезпечити безперебійність поставок.
Домашні перевезення чи міжнародні?
Однак навіть великі компанії, які закривають питання внутрішньої логістики своїми силами, часто обирають аутсорс для міжнародних перевезень. Адже кожна країна має власні правила та вимоги до перевезень. Те, що дозволено в Україні, може бути заборонено в ЄС, і навпаки.
Наприклад, з липня 2024 року ЄС відновив мита на яйця та цукор після перевищення Україною річних квот. А з грудня 2024 року для сільгосппродукції в Україні діє система мінімальних експортних цін. Якщо ви не маєте великої команди логістів, відстежувати всі ці зміни самотужки буде дуже складно. Тож у перспективі ви можете втратити не тільки час, а й гроші, не знаючи таких нюансів.
Показовий випадок: наприклад, виробник отримує дозвіл на доставку продукції в Польщу. Вантаж їде до Німеччини для перевантаження, але виявилося, що наявний дозвіл не дійсний для цієї країни. В результаті вантаж опиняється у пастці – його не можна ні повернути, ні відправити далі через відсутність необхідних документів. Такі ситуації призводять до значних витрат, ризику псування продукції та штрафних санкцій.
Який вид перевезень?
Варто розуміти, що й кожен вид перевезень має свою специфіку. Тому в деяких випадках теж краще звернутися до спеціалізованої компанії.
Наприклад, морські перевезення вимагають налагоджених зв'язків з глобальними морськими лініями та розуміння роботи портової інфраструктури. Тому навіть великі компанії з власним флотом часто фрахтують додаткові судна чи звертаються до експедиторських компаній, перевізників для оптимізації та диверсифікації міжнародних і внутрішніх перевезень поставок.
Авіаційна логістика в умовах повномасштабної війни потребує особливої експертизи. Адже важливо знати специфіку роботи аеропортів сусідніх країн, оптимальні маршрути та тарифи.
Залізничні перевезення за кордон часто передбачають взаємодію з монополістами в різних країнах, кожен з яких має власні вимоги.
Які особливості товару?
На рішення про модель логістики суттєво можуть вплинути і особливості вантажу. Тому для малого та середнього бізнесу тут найголовніше – це мати експертизу щодо власного продукту. Це включає знання правил зберігання, завантаження, перевезення, вимог до упаковки та маркування. Також важливо знати митні коди, правила декларування та необхідні ліцензії для вашого типу продукції.
Все, що стосується загальної логістики, особливо міжнародної, краще віддавати на аутсорс. Аби не витрачати ресурси на розвиток непрофільного напрямку вашого бізнесу.
Гібрид як оптимальне рішення
Відповівши на всі зазначені вище питання, вам буде легше обрати логістичне рішення саме для вашого бізнесу. Але часто найефективнішою виявляється гібридна модель. Коли компанія використовує власну логістику там, де має сильні позиції (зазвичай внутрішній ринок), і залучає партнерів для специфічних завдань.
Наприклад, якщо вам треба доставити товар з Харкова до ОАЕ, то у більшості ситуацій найкращим виходом буде організувати логістику по Україні власними силами, а питання транзиту через кілька країн та морського перевезення до кінцевого пункту віддати сторонній компанії. Так ви і оптимізуєте власний час та гроші, і вбережете себе від ризиків.
Зачем ценную площадку Цензора мусорить такими студенческими пересказами учебников?