1329 відвідувачів онлайн
6 682 71

Контури соціальних проблем майбутнього: інтеграція іммігрантів в Україні

мігрант

Нині вже є декілька соціально-економічних проблем післявоєнного часу, стосовно яких складно помилитися. Однією з них є нестача робочої сили для післявоєнної відбудови. Ще до 2022 року депопуляція в Україні була одна з найвищих в світі, при тому була значно деформована демографічна структура – дуже велика кількість пенсіонерів відносно кількості зайнятих в економіці.

Багатомільйонна еміграція в 2022-2023 роках значно погіршила і без того погану ситуацію. Масове повернення емігрантів в Україну мало ймовірне, про що свідчить досвід еміграції в часи війни з Боснії й з Косово: війни ці давно завершились, а воєнні біженці досі живуть в Австрії та Німеччині. Більш того, біженці з України – це головним чином жінки з дітьми, що робить дуже ймовірним, що після скасування воєнного стану до них приїдуть з України їхні чоловіки, що ще погіршить нашу демографічну ситуацію.

Очевидно, якщо Україна виживе в цій війні, то для післявоєнної відбудови, тим паче для економічного зростання, потрібна буде іноземна робоча сила. Фактично, цей процес вже почався: в 2024 році будівельні фірми Києва почали завозити робітників з Узбекистану.

Подібна ситуація була в Німеччині після Другої світової війни – для економіки Німеччини катастрофічно не вистачало робочої сили. Тому Західна Німеччина уклала угоди щодо залучення робочої сили з кількома країнами, що мали високий рівень безробіття - з Італією, Іспанією, Грецією, Туреччиною, Марокко, Тунісом, Португалією, Південною Кореєю, Югославією. Робітників з цих країн називали "гостями", гастарбайтер – це німецькою означає "гість-робітник".

Але коли перші сотні молодих робітників з Туреччини в 1950-х роках почали стажування на автозаводах Німеччини, навіть у страшних снах німці не могли б уявити, що через 60 років мусульманські банди ґвалтівників будуть реальним кошмаром німецьких міст, тільки в новорічну ніч 2015 року в місті Кельн такими бандами було зґвалтовано, побито і пограбовано 1300 дівчат і жінок. Німецький досвід інтеграції великих мас іммігрантів є зразком провальної політики. На вищому політичному рівні провал було визнано лише в 2010 році, але й досі ніяких суттєвих змін на краще не відбулося.

Такий самий провальний досвід інтеграції іммігрантів демонструють і інші країни Західної Європи. Британських мусульман налічує більше в армії ІДІЛ, ніж в армії Великої Британії. Французьки і бельгійські мусульмани коять сотні терористичних актів, серед яких всесвітній розголос набув розстріл редакції журналу "Шарлі Ебдо" та вбивство більше сотні глядачів концерту в театрі "Батаклан". Взагалі в 2018-2019 роках в ЄС кожні два тижні відбувався теракт, скоєний місцевими ісламістами, в останні роки кількість зменшилась приблизно до одного теракту на місяць.

Що пішло не так? Чому мультікультуралізм провалився і навіть став живильним джерелом для відродження неофашизму і неонацизму по всій Європі? Це важливо зрозуміти, бо Україна неминуче може потрапити в таку ж халепу.

На початку процесу ніщо не віщувало про такий результат. Іноземні робітники мали перебувати в країні досить короткий час – лише 1- 2 роки, після чого мали повернутися на Батьківщину, а на заміну мала прибути нова партія робітників. Подовження перебування було заборонене. Робітники мали бути нежонатими (робітниці – незаміжніми), можливість возз’єднання сімей була виключена.

Так було передбачено міжнародними договорами, але практика виявилася геть іншою. Більшість тимчасових робітників не захотіли повертатися додому, ніяких засобів примусу влада задіяти не змогла або ж не захотіла. Трудові іммігранти перестали бути "гастарбайтерами", вони стали постійними робітниками, отримали права на проживання і згодом стали громадянами Німеччини. Зараз іммігранти, їхні діти та онуки становлять біля десятої частини населення Німеччини і частка їх зростає, як за рахунок високої народжуваності, так і за рахунок приїзду сотень тисяч нових щороку (в 2015 році прибуло значно більше мільйона).

Урок 1. Тимчасове перебування гастарбайтерів – хибна ідея

Треба виходити з того, що половина трудових іммігрантів не забажають повертатися додому. Це припущення докорінно міняє все. Вимога, щоб трудові іммігранти були безсімейними стає абсурдною, навіть небезпечною. В ХХІ сторіччі іммігранти в Європі на 80-90% - це молоді чоловіки з Африки та Близького Сходу. По прибутті в Німеччину чи Францію вони опиняються в гетто, де живуть такі самі молоді парубки.

Гетто, переповнене молодими чоловіками до 30 років стає благодатним середовищем для формування банд сексуальних насильників. Формування таких етнічних банд є настільки кричущим фактом, що влада замовчувала його існування до 2015 року, коли вже не можна було цей факт приховати через його масштабність.

Якщо трудові іммігранти – то не гастарбайтери, а постійні робітники і мешканці, то вони мають бути сімейними. Це означає інший спосіб забезпечення іммігрантів житлом і обов’язкове залучення дітей іммігрантів в систему дошкільної та шкільної освіти.

Урок 2. Гетто - не припустимий спосіб поселення іммігрантів

По всій Західній Європі ми бачимо одну картину – компактне проживання етнічних груп іммігрантів в міських районах або в передмісті. Про африканські або арабськи гетто у Франції або Німеччині, в які навіть поліція не наважується зайти, не кажучи про місцеве населення, вже написано доволі. Але до сих пір не відомо, що з цим робити.

Є приклад країни з великим потоком іммігрантів, яка не допустила формування гетто – це Сінгапур. Про це мало хто знає, але в Сінгапурі держава не дозволяє компактне проживання іммігрантів, їх цілеспрямовано розселяють серед місцевого населення. При схожому з Західною Європою потоці іммігрантів тут і близько не бачимо ворожого ставлення іммігрантів до місцевого населення.

Урок 3. Потрібний не стихійний, а організований притік іммігрантів

У 1950-1960-х роках імміграція в Німеччині відбувалася здебільшого на підставі міжнародних договорів і була забезпечена наявними робочими місцями. Ситуація ХХІ сторіччя зовсім відмінна – це імміграція біженців, переважна більшість яких не мають робочих місць і навіть не намагаються їх шукати.

Стихійний величезний потік іммігрантів не дозволяє навіть фізично перевірити всіх людей на причетність до злочинного світу, до діяльності терористичних організацій, бо тисячі і тисячі іммігрантів прибувають без документів. Іммігранти навмисно знищують документи, тому не можливо не тільки ідентифікувати особистість, не можливо навіть визначити країну походження.

Така ситуація є вкрай сприятлива для створення в країні імміграції філій закордонних злочинних організацій. Найбільш кричущий приклад – філії Ісламської держави Іраку і Леванту в країнах Західної Європи, які були головними організаторами терористичних актів в цих країнах.

Досвід Західної Європи свідчить, що перевірити і в разі необхідності депортувати іммігрантів, які вже прибули в країну, не вдається. Тому очевидний висновок полягає в тому, що перевірка має відбуватися в країні походження іммігрантів, до того, як вони отримали можливість перетнути кордон. Це вимагає створення органів (місій) міграційної служби за кордоном в країнах масової еміграції.

Засоби інтеграції, про які вже треба думати

  1. Вивчення української мови

Знання мови країни перебування є найпершою умовою інтеграції, без цього іммігрант не зможе отримати освіту та працювати з перспективою кар’єрного зростання. Це очевидна вимога, але навіть в Німеччині на безкоштовних курсах німецької мови половина іммігрантів не доходить до фінішу.

Специфічною проблемою у нас буде та обставина, що найпершим джерелом робочої сили для України будуть держави Центральної Азії, які були частиною СРСР, і які останні десятиріччя були джерелом трудової міграції до Росії. Всі ці мігранти володіють в більший чи меншій мірі російською мовою, що дає можливість працювати в Україні не вивчаючи українську мову. Тому відвідування мовних курсів буде ще гіршим, ніж в Німеччині. Можливо, доведеться вводити матеріальні стимули (грошові премії або доплати до заробітної плати) за вивчення української мови.

  1. Освіта

Діти трудових іммігрантів мають обов’язково відвідувати українські школи. Це очевидно. У світі застосовувались декілька моделей шкільного навчання дітей іммігрантів, найгірший результат для інтеграції мала модель створення окремих класів для таких дітей. Формування таких класів і навіть шкіл є результатом поселення іммігрантів в гетто, тобто це похідне явище від способу поселення іммігрантів.

В той же час, виявилося, що навчання за загальною програмою не під силу значній кількості таких дітей. Потрібно поєднувати навчання в загальних класах з індивідуальними додатковими уроками для дітей іммігрантів, перш за все – уроками мови.

Складною проблемою виявився конфлікт цінностей між тими, які домінували в сім’ях іммігрантів і їхньому оточенні і які прищеплювали дітям з цих сімей в школі. Більшість терористів "ісламського джихаду" у Франції були не іммігрантами першого покоління, а дітьми іммігрантів. Ці терористи народились і отримали освіту у Франції, але виросли смертельними ворогами французької культури і суспільства. Позбавити дітей впливу сім’ї не можливо, але можливо позбавити сім’ї від впливу оточуючого їх гетто.

Менш очевидно, що шкільну підготовку у вигляді вечірньої школи треба буде запропонувати тим іммігрантам, які мають бажання підвищити свій рівень освіти в Україні, наприклад спеціальні підготовчі курси для вступу в університети або технічні коледжі.

  1. Ринок праці

Провал політики інтеграції в Західній Європі значною мірою був обумовлений тим, що серед іммігрантів була велика кількість біженців. Трудові мігранти, як правило, отримують гарантоване місце роботи, бо це є умовою отримання візи на в’їзд і дозволу на проживання. Біженці опиняються на утриманні держави, що не тільки обтяжує державний бюджет, але й перешкоджає інтеграції іммігрантів, бо інтеграція через ринок праці є вирішальним фактором інтеграції.

Може здатися парадоксом, що серед біженців в Західній Європі менше половини шукають можливість працевлаштуватися. Рівень виплат біженцям перевищує доходи цих людей в країнах їхнього походження, що не стимулює їх шукати роботу. Відсутність роботи не дозволяє іммігрантам вести такий спосіб життя, який характерний для корінних мешканців, що створює перепону для інтеграції в суспільстві.

Іммігранти в Україні за визначенням будуть мати роботу, але проблемою може стати втрата роботи і втрата нормального доходу. Якщо після втрати роботи іммігрант не повернеться додому, то він є потенційним джерелом соціальних негараздів. А при великій кількості безробітних іммігрантів негаразди переростають в соціальні проблеми і навіть заворушення.

В ринковій економіці зникнення приватних компаній і скорочення робочих місць на них є закономірним результатом конкуренції. Ніхто не може гарантувати збереження робочих місць ні місцевим робітникам, ні іммігрантам. Але якщо економіка не скорочується, а зростає, то скорочення робочих місць в одних секторах супроводжується появою нових в інших. Зміна структури економіки має бути синхронізована зі зміною структури робочої сили.

  1. Імміграція як частина політики економічного розвитку

Тут ми підходимо до найбільш складної теми. Доволі проста ситуація, коли будівельна компанія в Україні наймає робітників в Узбекистані, бо це є закриттям нагальних потреб в робочій силі невисокої кваліфікації. Але якщо Україна буде мати перспективні плани розвитку економіки, то вони будуть вимагати залучення високо кваліфікованої робочої сили з урахування багаторічних процесів.

Розглянемо приклад. Одним з напрямків високотехнологічної індустріалізації після війни може стати розвиток фармацевтичної та біотехнологічної промисловості і в Україні. Ми вже зараз маємо більш-менш успішний приватний бізнес у цій сфері і бачимо приклад Ірландії, де новостворена фарміндустрія є основою експорту країни.

Швидкий розвиток фармації та біотехнології потребує багато робітників з університетською освітою і досвідом. Це вимагає відповідного розвитку освіти і одночасного процесу імміграції робочої сили з Індії, де вже існує величезна фарміндустрія світового рівня. Спеціалісти з фармацевтики і біотехнології з Індії самі по собі не поїдуть в Україну, з ними мають працювати агенції з пошуку та найму в Індії, вони мають приїхати вже з трудовим контрактами на руках.

Таким чином, план науково-технічного розвитку, план промислового розвитку, план розвитку освіти і план залучення робочої сили з-за кордону є частинами одного цілого – плану розвитку країни. На створення такого механізму планування потрібні роки, бо нинішній державний апарат зовсім не придатний до такої роботи. Чим раніше ми почнемо таку інституційну роботу – тим скорішим буде розвиток країни.

Топ коментарі
+20
Скільки платять за таку ....писанину ???
показати весь коментар
16.01.2025 19:06
+17
Ніяких емігрантів холую Хабад-Любавіч.Іноземці дадудуть гроші на відновлення,то нехай і їхні фірми з їхніми працівниками відновлюють Україну.Ніяких емігрантів з Замбії нам не треба.Досить того що сіоністи вже зробили з Франції і Німетчини клоаку.
показати весь коментар
16.01.2025 23:10
+13
ооо...почали глобалісти та інша нечисть привчати українців до думки про мігрантів.Всякий брєд пишуть за гроші папіків.Майже як у цьому гумористичному відео https://youtu.be/_JL0T23XJiQ
показати весь коментар
16.01.2025 23:32
Коментувати
Сортувати:
Скільки платять за таку ....писанину ???
показати весь коментар
16.01.2025 19:06 Відповісти
Країна вже шукає ким вас замінити. Переживаєте ??
показати весь коментар
18.01.2025 14:40 Відповісти
З тексту. Хто буде платником податків - той і є наш громадянин. А це може бути і сирійці, іранці тощо. Етнічно, державі байдуже ким керувать. Головне, не згадувати про відсутність перепису населення і пів країни у вигнанні.
А демографічні показники - це найяскравіша оцінка діям влади. Її користь.
показати весь коментар
20.01.2025 10:29 Відповісти
Автор уверен, что в Украину хлынет поток мигрантов из Азии и Африки, но не объясняет причины такой уверенности.
показати весь коментар
16.01.2025 20:08 Відповісти
ну не з кацапії ж їх сюди будуть везти, вже були, досить, відкашляти не можемо. але при всіх розкладах ніяких інтеграцій, рік-два відпрацював і хоче не хоче примусово нафіг, без права повторно і без будь-яких прав на дозвіл на проживання.
показати весь коментар
18.01.2025 09:24 Відповісти
Негативні коменти часто пишуть учасники з прапорцями інших країн. Чого б це ?
показати весь коментар
18.01.2025 14:41 Відповісти
Може це тому що вони бачать як квітне мультикультурря за кордоном.І всі ці святкові наїзди автомобілем на невірних на Різдвяних ярмарках теж радості не добавляють.
показати весь коментар
23.01.2025 02:52 Відповісти
Ніяких емігрантів холую Хабад-Любавіч.Іноземці дадудуть гроші на відновлення,то нехай і їхні фірми з їхніми працівниками відновлюють Україну.Ніяких емігрантів з Замбії нам не треба.Досить того що сіоністи вже зробили з Франції і Німетчини клоаку.
показати весь коментар
16.01.2025 23:10 Відповісти
Якщо Франція з Німеччиною клоака...то Україна ШО ????
показати весь коментар
18.01.2025 09:24 Відповісти
Відвідай центр міста в Києві,Берліні,Парижі а потім поділись своїми враженнями.
показати весь коментар
18.01.2025 14:34 Відповісти
Треба підвищувати народжуваність і багатодітний патріархальний уклад автохтонного населення, а дешевих найманців набирати в м'ясні бригади на фронт.

Інакше від України залишиться лише фантік
показати весь коментар
16.01.2025 23:21 Відповісти
Ні. Портніков сказав, що мобілізаційного ресурсу вистачить ще на 10 років.
показати весь коментар
18.01.2025 08:37 Відповісти
І тут Портнікова притягнув !!

Це військові розраховують на папері, який мобресурс. А політики (влада) повинні ЗС забезпечити.
показати весь коментар
18.01.2025 14:44 Відповісти
ооо...почали глобалісти та інша нечисть привчати українців до думки про мігрантів.Всякий брєд пишуть за гроші папіків.Майже як у цьому гумористичному відео https://youtu.be/_JL0T23XJiQ
показати весь коментар
16.01.2025 23:32 Відповісти
Не переймайтеся - після війни буде савєцький саюз. Українці поїдуть в європу, на той світ і в сибір, а на їхнє місце приїдуть рузьге із сизрані. Взагалі пофіг як вони тут будуть жити і які проблеми вирішувати
показати весь коментар
17.01.2025 00:51 Відповісти
Поясніть щодо мігрантів з "Сизрані" ? Яким чином громадяни країни-агресора, будуть сюди їхати ?
Чому ви Україну вже поховали ?
показати весь коментар
18.01.2025 14:46 Відповісти
Вихід дуже простий: не завозити ніяких мусульман.
Краще буддистів з Південно-Східної Азії. Можливо корейці (південні) захочуть.
Вони точно не будуть різати голови "невірним".
Краще інтегруються в середовище.
І вчаться теж набагато краще.
Досвід США та Канади це доводить.
показати весь коментар
17.01.2025 05:25 Відповісти
Краще буддистів з Південно-Східної Азії.
Багато буддистів-заробітчан по світу?
корейці (південні)
Ну так, в Південній Кореї такі злидні, що в повоєнну Україну валом повалять.
показати весь коментар
17.01.2025 10:04 Відповісти
1. Багато.
2. Повалять.
показати весь коментар
17.01.2025 10:09 Відповісти
Ніколи не чув. Індійців багато, але вони - не буддисти.
Південна Корея більш розвинена, ніж Польща. Багато у нас польських заробітчан?
показати весь коментар
17.01.2025 10:11 Відповісти
Вы частично правы. Понимаете ... "бiльш розвинена" и "бiльш задоволена життям" - это похожие критерии по внешнему виду, но очень разные по сути.

Если жители страны работают по 15 часов, и живут у друг друга на головах в бараках, а то и на работе - их страна будет развитой, но сами они будут несчастными, о чем и говорят: а) статистика самоубийств; б) индекс ощущения счастья, где Южная Корея находится аж на 52-м месте.

Вот такие люди, без собственного жилья и перспектив, могли бы нести нам знания и трудолюбие, как в США 300 лет назад.

Бедность страны-реципиента в таком случае не самый главный фактор. Главный к сожалению нам не достижим - это стабильность и верховенство закона.
показати весь коментар
18.01.2025 05:18 Відповісти
Дякую.
показати весь коментар
18.01.2025 05:48 Відповісти
Навзаем =)
показати весь коментар
18.01.2025 06:13 Відповісти
...а ще зверни увагу на алкоголізм...і рівень наркоманії.... Хоча, про шо я !?...
показати весь коментар
18.01.2025 09:28 Відповісти
Можливо, є велика і дуже бідна М'янма, небагата Камбоджа, Індія, Непал і т.д. Але за будь-якими мігрантами потрібен суворий контроль, навіть не за мусульманськими.
показати весь коментар
20.01.2025 15:35 Відповісти
З цим згоден.
показати весь коментар
21.01.2025 20:57 Відповісти
Автора підтримую!
показати весь коментар
17.01.2025 08:37 Відповісти
Міграційна політика асиміляції Ізраїлю направлена на українських міґрантів-юдеїв, політика диференційного включення стосується українських міґрантів-неюдеїв, політика сегрегації або повного виключення проводиться Ізраїлем по відношенню до українських біженців- неюдеїв. З'ясовано, що етнонаціональний устрій ізраїльської держави заохочує міґрацію українських юдеїв та надає значну державну підтримку українській юдейській спільноті і водночас ускладнює, майже унеможливлює вірогідність успішної інтеграції в ізраїльське суспільство українських міґрантів-неюдеїв. Проаналізовано, що міґранти-юдеї мають право на автоматичне отримання громадянства після прибуття до країни, а також мають доступ до спеціальних програм адаптації, включаючи фінансову допомогу протягом першого року перебування в Ізраїлі, безкоштовні мовні курси івриту в державних центрах «ульпан», позики на купівлю нерухомості, гранти для студентів, допомогу в пошуку роботи, підвищення кваліфікації, та податкова підтримка роботодавців, які наймають міґрантів-юдеїв. Виявлено, що по відношенню до міґрантів-неюдеїв, на яких не поширюється поправка до Закону «про повернення», міґраційний режим Ізраїлю є надзвичайно обмеженим та виражається через два вектори міґраційної політики: політику диференційного включення та політику сегрегації. Міґраційна політика диференційного включення проводиться по відношенню до українських трудових міґрантів-неюдеїв та характеризується відкритим доступом до легалізованого ринку праці, однак жорсткими обмеженнями на право возз'єднання сімей та відмовою в наданні статусу довгострокового проживання на території Ізраїлю. Визначено, що міґраційна політика сегрегації проводиться по відношенню до українських та інших біженців- неюдеїв на території Ізраїлю та характеризується відсутністю законодавства чи цілеспрямованих державних програм підтримки шукачів притулку, а також наявністю регулярних депотраційних заходів по підношенню до біженців та напівлегальних міґрантів.
показати весь коментар
18.01.2025 14:36 Відповісти
... громадяни України юдейського сповідання ... Де Ви їх бачите, чи бачили ?
150-200 осіб ?? Най буде 2000-3000 ...
показати весь коментар
18.01.2025 14:49 Відповісти
Мова іде про інтеграцію. Асиміляція не фуричить.
показати весь коментар
18.01.2025 14:55 Відповісти
Ті хто пишуть про дискримінацію та не підтримують автора-не забувайте, ми бачимо прапорці країн в яких Ви шановні знаходитесь, тому Вам так спокійно ганьбити автора.
показати весь коментар
17.01.2025 08:40 Відповісти
Закрий свою мордяку Нікалай.Хочеш імігрантів-поїдь в до німців і подивись що соросята зробили з самої потужної країни Європи.Тай з Франції теж.
показати весь коментар
17.01.2025 15:09 Відповісти
Меркель соросиха?
показати весь коментар
17.01.2025 20:33 Відповісти
Штазі. Гебістська лярва.
показати весь коментар
18.01.2025 00:49 Відповісти
ага..вы платите своим копейки...
показати весь коментар
17.01.2025 09:48 Відповісти
Давайте подивимось на Європу і... зробимо собі точно такий самий геморой.
показати весь коментар
17.01.2025 10:05 Відповісти
Іділ з легкістю і радістю пришле мільйони Аллах акбарців.
показати весь коментар
17.01.2025 10:10 Відповісти
Залиш свої вологі мрії....навіть , якщо при везти їх зв'язаними..і з кляпом в роті....то коли розв'яжуть...ті пішки звалять !!!
показати весь коментар
18.01.2025 09:31 Відповісти
Автор каже, що потрібно не повторювати помилик ЄС і все що он пропонує - це вивчення мови та освіта ))) І шо це допомогає?
Трудові мігранти приїдуть туди де можна заробляти і де їх не будуть кидати. Гроші вони будуть відправляти додому.
Тим паче назвіть хочаб одну причину, чому йому потрібно буде осісти саме в Україні, а не їхати далі в ЄС?))) Багато тих мігрантів в Румунії?
показати весь коментар
17.01.2025 10:21 Відповісти
Автору "Українського економічного дива" та "З аутсайдерів в лідери" час писати третю книгу "З аутсайдерів в лузери"
показати весь коментар
17.01.2025 15:02 Відповісти
Ці дикуни в Україні не потрібні. Хай поживуть в автора статті в якості експерімента , хай запросить їх до себе додому .
показати весь коментар
17.01.2025 15:11 Відповісти
В лікарнях німецьких і у практиках досить багато сирійців працює. Навіть недавно визнали, що якщо вислати всіх сирійців, то знадобиться декілька років щоб закрити дефіцит лікарів. А є і сирійці, що нічого не роблять.
показати весь коментар
17.01.2025 15:22 Відповісти
Ну хто ж винен, що місцеві ані вчитись, ані працювати не хочуть?
показати весь коментар
17.01.2025 17:10 Відповісти
Україна для кого завгодно, тільки не для самих українців
показати весь коментар
17.01.2025 16:23 Відповісти
Украине мигранты нужны? А они согласны ? Бес бабла на халяву ...
Эти приматы едут туда где ничего делать не надо и прекрасно жить ...
На пособие клепая детей!
Не думаю что такое счастье нужно Украине!!!
показати весь коментар
17.01.2025 18:18 Відповісти
Треба зробити як робить Канада - професійна іміграція по балах.
показати весь коментар
17.01.2025 20:31 Відповісти
Поэтому туда украинцы за 3к путешествовали, а потом в Германию возвращались?)
показати весь коментар
21.01.2025 00:26 Відповісти
Ці мігранти будуть виходити з нами на Майдани в містах України ? І вести себе так же стримано і культурно як ми- при сотнітисячних мітінгах жодних битих вітрін, підпалених машин, поножовщини ? А ведь Майдани будуть - бо питання треба вирішити негайно- люстрації проросійських , відновлення парламентсько-президентського устрою, завершення уголовних справ і покарання тих тисяч мегаворів що розтаскуть мільярди наших податків , земель , промислову базу. Це питання стратегічні для виживання, перемоги, відбудови. Іх неможливо обійти. Без справедливості і законності не буде підйому громад на безплатну надважку працю по відновленню країни - це базис і основа .
показати весь коментар
17.01.2025 20:44 Відповісти
Що ви пишите?
Краще треба оберати владу,думати головою,а не по приколу.
Мають бути якісь здобудкі,а не лясім трясім.
показати весь коментар
17.01.2025 22:22 Відповісти
Отже фінал цих двох років доволі передбачуваний, і це було видно ще наприкінці 22го. Ми як країна б'ємось за те, щоб олігархат, скоріш за все іноземний, будував тут свій бізнес і заробляв на ньому за допомогою мігрантів з Близького Сходу та Африки. Логіка + аріфметика, нічого більше. Російська мова скоріш за все відвоює тихим сапом втрачені позіції, і Путін тут буде ні до чого, він вже помре до того часу. Всі хто виживе з військових підуть заробляти в ПВК по всьому світу, їх будуть залюбки запрошувати як досвідчених.

Здається так собі перспективи. Особливо смішно тут виглядають потуги нашої ******** пропаганди. Взагалі чим далі, тим більш безсенсово виглядає наша боротьба в такому форматі як є. Формат треба змінювати негайно.
показати весь коментар
17.01.2025 22:39 Відповісти
Якщо, за прикладом Івано-Франківська, запровадити у всій Україні мовні патрулі - в російської говірки не буде жодного шансу.
показати весь коментар
18.01.2025 05:03 Відповісти
Зробіть як в ОАЕ. Там з населення 90% мігранти і ніяких проблем. Мігранти там сидять як миші під віником.
показати весь коментар
17.01.2025 23:56 Відповісти
Та публічні страти. Голову відтяли... "и всьо"(с).
показати весь коментар
18.01.2025 01:08 Відповісти
Для того необхідна зп як в ОАЕ
показати весь коментар
18.01.2025 09:36 Відповісти
І безумовний стартовий капітал.
показати весь коментар
18.01.2025 15:09 Відповісти
1. Навряд чи 90%.
2. Як там з правами людей насправді ?
3. Звідкіля статки - з тумбочки ?
показати весь коментар
18.01.2025 15:10 Відповісти
Може просто піти на перемовини , і зберегти те, що є? Не, не варіант?
показати весь коментар
18.01.2025 17:45 Відповісти
Україна - аграрна буде країна. Враховуючи стрімкий розвиток агротехнологій - великої кількості робочої сили не треба, навіть під час війни врожаї перевищують довоєнні показники. Тому не меліть дурниць про нестачу робочої сили. Головна проблема - корупція, якщо її подолати то і пенсіонери будуть утримуватися достойніше з аграрної виручки.
показати весь коментар
18.01.2025 01:13 Відповісти
От що буває, коли людина не отримала середньої освіти.
показати весь коментар
18.01.2025 04:59 Відповісти
Майбутнього?

Автор уже решил проблему с мобилизацией, с узурпаторами, с орками?
Войну выиграл и отстоял территориальную целостность?

А между тем орки уже в 6 км от днепровской области, и пока останавливаться не собираются.
показати весь коментар
18.01.2025 05:22 Відповісти
Ніяких мігрантів. Краще повільніше відбудовувати, ніж остаточне заміщення українців чужинцями. План глобалістів зрозумілий і їх слуга путін виконує першу половину плану.
показати весь коментар
18.01.2025 09:11 Відповісти
В українському суспільстві є чіткий консенсус - ніяких мігрантів. Перед очима - сумний приклад Європи та США і позитивний приклад Японії, країн Балтії. Високий рівень життя без мігрантів за рахунок технологічних іновацій. Треба тільки цей консенсус конвертувати в політичну площину, голосувати тільки за ті партії, які проти міграції.
показати весь коментар
18.01.2025 13:40 Відповісти
Прям такого однозначного консенсусу немає.
Бачу по деяких родичах - на словах патріоти, а як копнути, "наша хата з краю", "своя сорочка ...". Підозрюю що це "горе-бізнесмени" і навколо них, які крутять з податками і вбачають наявність 2-3 паспортів можливістю.
Колись було опитування - 1,5 млн (мабуть розрахунково) виступали за "множинне".
показати весь коментар
18.01.2025 15:06 Відповісти
Страна строится с судебной и правоохранительной систем, где в Украине сидят одни коррупционеры, справедливости нет и не будет. Это основная проблема а не эмигранты
показати весь коментар
21.01.2025 00:31 Відповісти
Ох хо хо ... Для початку тре вирішити концептуальне і засадниче питання з громадянством, дійти якоїсь домовленості у суспільстві !!

У Конституції записане єдине громадянство, а ЗеПрезидент топить за "множинне" і намагається це замаскувати "потребами українців за кордоном", наче вони рвуться повертатися, чи їхати сюди працювати.
показати весь коментар
18.01.2025 15:02 Відповісти
Скоріш за все нам дійсно доведеться завозити трудових мігрантів з-за кордону, але за відсутності контролю за ними та наявності права отримати громадянство кому завгодно ми перетворимося на мультикультурну клоаку швидше за Німеччину та Францію. Тут допоможе хіба що аналог системи Кафала з країн Перської затоки для некваліфікованих мігрантів, максимальне сприяння імміграції освічених та кваліфікованих іноземців, та ОБОВ'ЯЗКОВА стимуляція народжуваності серед українців та розумна демографічна політика. А, і ще громадянство України можна отримати або за походженням (програма репатріації теж чудовий засіб залучення робітників), або за військову службу Україні. І ніяк інакше, навіть ВНЖ кому попало не можна видавати.
показати весь коментар
20.01.2025 15:41 Відповісти
Вже є черги охочих на укр громадянство?) бачу тільки чергу яка хоче його позбутися
показати весь коментар
21.01.2025 00:35 Відповісти
Є добровольці що воюють на боці України, і вони бажали б мати українське громадянство. І ці люди для мене більші українці, ніж ті хохли, що сцикливо готові прийняти будь-які умови, аби не служити своїй країні.
показати весь коментар
21.01.2025 18:48 Відповісти