Турборежим напіврозпаду або мародерство під грифом "таємно"
Чергове тимчасове керівництво головного електропостачальника країни продовжує стрімко штовхати ще донедавна досить успішну державну компанію НАЕК "Енергоатом" до безодні.
Яскравими свідченнями цього є і той факт, що Україна повністю зупинила виробництво власного урану, факт зірваного у 2020 років графіку ремонтів енергоблоків АЕС, який влетів Енергоатому в мінус 2 млрд грн прибутку та у 4 млрд кВт-год недовиробленої електроенергії.
І підтверджений факт щодо закупівлі кoнтрaфaктниx зaпчacтин для рeзeрвниx дизель генераторів. А також постійні скандали та виправдовування з боку Енергоатома щодо продажу електроенергії за заниженими цінами на користь певних олігархічних груп.
Подейкують, що "Енергоатом" вже отримав чергове попередження з Офісу президента, що годі шукати винних і настав час щось робити.
Щось робити стосується, зокрема, будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), 100% будівельну готовність якого т.в.о. президента "Енергоатома" Петро Котін пообіцяв до 1 грудня 2020 року. Наразі цю дату перенесено на 22 грудня.
Добудувати неможна зупинити
Архів. 15 жовтня 2019 року. Оперативний Робочий Штаб на майданчику будівництва Централізованого сховища в зоні відчуження ЧАЕС.
Президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський: "Ми вже практично вийшли на фінішну пряму в будівництві ЦСВЯП. По деяким об’єктам будівельна готовність становить 92%. Триває активна робота з постачання і закупівлі технологічного обладнання. Попри тимчасові проблеми, пов'язані з фінансуванням, я переконаний, що у наступному році ми введемо цей стратегічний для України об'єкт в експлуатацію".
11 грудня 2019 року. Капітальна будівельна готовність окремих об’єктів на майданчику будівництва – 97%.
У рамках контракту з Holtec International за проектом ЦСВЯП отримано 893 одиниці загально-технічного обладнання.
Основними завданнями для Енергоатома до кінця поточного року є завершення постачання обладнання для першого пускового комплексу ЦСВЯП (ПК-1) та 100% готовність основних титульних будівель.
Наш час. Те, що ЦСВЯП не буде зданий в строк, стало зрозуміло ще в лютому 2020 року. Тоді саме набирав обертів скандал із сумнозвісними будівельними оборудками Максима Микитася і будівництво було фактично зупинено.
А нагальними питаннями порядку денного керівництва Енергоатома стали не питання добудови ЦСВЯП, а внутрішні службові розслідування.
За іронією долі, 1 квітня 2020 року Павла Павлишина на посаді т.в.о. президента НАЕК "Енергоатом" змінив Петро Котін. А будівельна готовність об’єкту ЦСВЯП впала до 83%.
Але в Енергоатомі запевняли, що у вересні 2020 року, відповідно до графіку робіт, перший пусковий комплекс ЦСВЯП буде здано в роботу.
Ба більше, 15 травня 2020 року новий тимчасовий керівник Енергоатома повідомив про високу будівельну готовність об’єкту ЦСВЯП запевнивши, що "з метою пришвидшення темпів робіт на майданчику ЦСВЯП, рішенням керівника Енергоатома впроваджено систему постійного контролю монтажу обладнання і важливих систем Централізованого сховища з боку експлуатуючої організації. А темпи робіт, які було уповільнено через жорсткі протиепідемічні заходи та пожежі у Зоні відчуження, пришвидшено з метою проведення випробувань систем і обладнання до експлуатації".
Насправді ж ситуація з будівництвом виглядала зовсім по-іншому. 5 лютого 2020 року НАЕК "Енергоатом" в системі Prozorro виставив на торги "Роботи по завершенню будівництва за об'єктом: Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України" на загальну суму в понад 655 млн грн.
Але тендер так і не відбувся. 7 серпня 2020 року Енергоатом знову виставив ці роботи на аукціон, проте торги знову не відбулись.
В обох випадках ці аукціони були скасовані за ініціативою Замовника (НАЕК "Енергоатом") без зазначення причин відмови.
А отже фактично весь цей час будівництво ЦСВЯП було зупинене і ні про яку готовність першого пускового комплексу в вересні 2020 року мова не йшла.
Що ж до "зазначення причин відмови" Енергоатома від проведення тендерів, то справжньою причиною, за словами представника генпідрядника будівництва, є непомірні апетити посадовців Енергоатома.
Cумa відкaту, яку запросили в Енeргoaтoмі склала близько - 97,5 млн грн (15% від загальної суми тендеру в 655,81 млн грн). Проте з "Укрбудом" домовитись не вдалося, навіть попри двічі сплановані зриви тендеру і скаргу в НАБУ, "Укрбуд" платити відмовився.
Звісно, що весь цей скандал було винесено на загал і ані Міненерго, ані компанія Holtec International не залишили цю інформацію поза увагою.
25 вересня 2020 року за ініціативою компанії Holtec International через порушення Енергоатомом контрактних умов в рамках проекту будівництва Централізованого сховища відбулась нарада за участі віце-президента Holtec International Ріаза Авана та керівництва НАЕК "Енергоатом" на якій Міненерго зобов’язало Енергоатом активізувати роботу з будівництва ЦСВЯП.
Є ще один цікавий факт, чому Holtec International вирішило ініціювати окрему нараду в Міненерго, і про цей факт широкому загалу взагалі нічого не відомо.
Як повідомив один зі співробітників Енергоатома, який бере активну участь у процесі будівництва, з моменту звільнення Юрія Недашковського, компанію Holtec фактично відсторонили від участі в проекті будівництва Централізованого сховища.
З лютого її припинили запрошувати на робочі штаби – вочевидь роботи з впровадження технології Holtec International не ведуться, а випробування вже завезеного обладнання не відбуваються.
Влітку 2020 року НАЕК "Енергоатом" ініціював підписання додаткової угоди з Holtec International, якою передбачається відтермінування (перенесення) строків постачання на майданчик ЦСВЯП систем контейнерів для зберігання ВЯП з 2022 року на 2024 рік.
Хоча за часів Недашковського, коли ще існувала 100-відсоткова впевненість в успішності реалізації цього проекту, Holtec навіть проводив попереднє обговорення з керівництвом Енергоатома про можливість з 2025 року налагодження виробництва контейнерів для зберігання ВЯП в Україні.
І цей додатковий проект був би вигідний обом сторонам процесу, але його реалізація можлива виключно за умови якщо ЦСВЯП буде введено в експлуатацію.
На зазначеній нараді в Міненерго Петро Котін під протокол повідомив, що вже 1 грудня 2020 року ЦСВЯП буде готовий до експлуатації.
Відтоді в офісі Енергоатома з’явилася особа з близького оточення Юрія Іванющенко (відомого як Юра Єнакіївський) – Ігор Ігнатов. Людина зі свіжими ідеями як заробити грошей.
І цілком ймовірно, що саме йому спала на думку геніальна ідея про те, що на черговий договір із завершення робіт по ЦСВЯП, необхідно накласти гриф - "таємно" і не виносити його на торги в систему Prozorro.
Тож, поки ця угода готувалася, тимчасовий очільник Енергоатома 13 листопада 2020 року на засіданні Уряду бадьоро рапортує, що: "Енергоатом завершує масштабний проект будівництва Централізованого сховища. Відповідально заявляємо і твердо обіцяємо: до Дня енергетика, 22 грудня, перший пусковий комплекс буде повністю готовий. І вже у першому півріччі 2021 року, після отримання ліцензії на експлуатацію від Держатомрегулювання, до Сховища заїде на зберігання перша партія ВЯП".
9 грудня 2020 року нова утаємничена угода була підписана. А вже 10 грудня на рахунки підрядника ТОВ "БК КБР" надійшов перший аванс у розмірі 50 млн грн.
Особливого цинізму цій схемі додає позиція Енергоатома: спочатку в Компанії ініціюють перевірку, результати якої передають до правоохоронних органів. Майже рік ігнорують проведення прозорих закупівель, заявляючи, що задоволені швидким перебігом розслідування НАБУ щодо зловживань першого заступника керівника ВП "Атомпроектінжиніринг".
А потім укладають угоду без тендера, але прикривши собі п’яту точку грифом "таємно". Чию саме? Напевне, що гендиректора Атомпроектінжинірінга Миколи Божко, яким було посилено діяльність цього підрозділу.
Досвід з успішного будівництва зі збагаченням вертикалі влади він має: в часи Януковича пан Божко обіймав посаду першого заступника в Нацагентcтві з підготовки і проведення в Україні фінальної чаcтини Євро-2012.
Хто ж цей утаємничений підрядник?
Інформації про нього не так вже й багато, але дещо звісно є. Отже, столична компанія "БК КБР" створена в листопаді 2016 року зі статутним капіталом у 2 млн грн належить киянину Дмитру Нестеруку.
Він також володіє компаніями ТОВ "Будівельна компанія "КБР" і ТОВ "БІВРЕСТ". Крім того, за даними системи YouControl, в одній квартирі з Нестеруком і "Будівельною компанією "КБР" був прописаний Владислав Гаджиєв, який володіє ТОВ "Макспроф Трейд" одноосібно, ТОВ "Макспроф" із Сергієм Роженком і ТОВ "МП Сокол" з Олегом Іваньком.
Із січня 2018 року поліція вела кримінальне провадження №12018100040000335 щодо можливого розкрадання коштів на закупівлі Управлінням культури, туризму та охорони культурної спадщини Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації у фірми "БК КБР" капремонту центральної районної бібліотеки ім. Павла Тичини.
Роботи нібито тривали, коли акти виконаних робіт вже були підписані, а обсяги і вартість виконаних робіт могли бути завищені на 74 тис грн. Проте, із серпня нових ухвал по справі в судовому реєстрі не з’являлося.
Що ж стосується безпосередньо професійної діяльності зазначеного ТОВ "БК КБР", то відповідно до Закону "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" компанія ТОВ "БК КБР" мала б мати документ, що засвідчує кваліфікаційну атестацію з ядерної та радіаційної безпеки. Але такого документу та й відповідного досвіду здійснення/проведення робіт на ядерних установках вона не має.
Слід зауважити, що Замовник (НАЕК "Енергоатом") жодним чином не повідомив про зміни генпідрядника якім і досі є ТОВ "БК "Укрбудмонтаж".
Для того, щоб дозволити собі таку оборудку необхідно заручитися певними гарантіями. Кого саме? Те, про що раніш говорили пошепки, вже пишуть ЗМІ: саме перший помічник президента на волонтерських засадах Сергій Шефір став неформальним куратором оператора атомних електростанцій – НАЕК "Енергоатом".
І саме за його участі в березні 2020 року відбувались співбесіди на вакантні посади: т.в.о. президента Енергоатом – яким став директор Запорізької АЕС Петро Котін.
Одним з віце-президентів тоді ж призначили – Германа Галущенка, який пов’язаний з Андрієм Деркачем (проти останнього США застосувало санкції як проти агента російських спецслужб).
А іншим віце-президентом став не менш одіозний громадянин Німеччини – Хартмут Якоб.
"Потьомкінські дєрєвні", Fake-шоу для президента чи диверсія
А тим часом на майданчику киплять "фасадні" роботи. В рекордні строки – за добу, попри несприятливі погодні умови, майже вся територія об’єкту була забетонована, напевно для того, щоб святкова делегація з нагоди завершення будівництва взуття не забруднила.
Ви можете запитати, у чому полягає така зневага до будівництва ЦСВЯП? Адже, майже рік будмайданчик ЦСВЯП перебував у статичному стані – тут не велись жодні роботи. Навіть зараз немає цілковитої впевненості та правдивої інформації про те в якому технічному стані перебуває об’єкт будівництва – територія і споруди.
Влітку представники Енергоатома неодноразово наголошували, що технічний стан об’єктів будівництва на майданчику Централізованого сховища не відповідають технологічним будівельним нормам.
Навіть якщо на День енергетика відбудеться Fake-шоу для президента з нібито завершенням будівництва ЦСВЯП, то насправді ж в цю дату не станеться абсолютно нічого.
Адже зведені конструкції – пусті як бамбук. Більш того, для того, щоб завезти та встановити обладнання, деякі з цих конструкцій доведеться розбирати.
Скоріш за все делегацію проведуть заздалегідь визначеним маршрутом, щоб нічого зайвого на очі не трапилось, покажуть підключені до тимчасового електропостачання якісь миготячі лампочки.
Так, на майбутній ядерній установці, яка, за словами Котіна, ось-ось має бути введена в експлуатацію й досі немає постійного електропостачання. Про резервне, як ви розумієте, навіть мова не йде.
А ще напевне, заведуть президента та всю святкову делегацію у величезний ангар, під дахом якого ще 17 грудня 2019 р. було змонтовано основний мостовий кран Meloni (Італія) вантажопідйомністю 185/20 тонн і прольотом 22,9 метра, але пускові випробування цього крану з того часу так і не відбулись.
Тим не менш, задля гарної картинки президенту можуть показати цей кран в дії, як він гарно тягає важкі (й тупі) предмети.
Що в жодному чині не можна робити без належного прийому крану в експлуатацію та передуючих цьому випробувань.
А коли Держатомрегулювання зробить припис, що цей кран після цього неможливо використовувати для виконання ядерно-небезпечних робіт, бо вже відбулася експлуатація крану в неналежних умовах, вгадайте, кого керівництво Енергоатома зробить винним?
При цьому Петро Котін напевне буде натхненно розповідати президентові про те, що це унікальний кран, адже він необхідний при виконанні робіт з перевантаження ВЯП з перевантажувального багатоцільового транспортного контейнера HI-TRAC виробництва компанії Holtec International.
Та ще можливо покаже президентові й самі контейнери призначені для перевезення ВЯП. А чого б не показати якщо вони без діла вже рік перебувають на будмайданчику…
І під кінець цього дійства посадовці Енергоатома із сумом в очах розкажуть президенту, що Енергоатом всі свої зобов’язання виконав і готовий хоч зараз приймати контейнери з ВЯП на зберігання – ви ж бачите лампочки миготять…, але не може цього зробити через те, що Міненерго не посприяло, а Укрзалізниця не добудувала колію "Вільча - Янів".
І тому Енергоатом просто змушений знову підписувати контракт з РФ і відправляти українське ВЯП на зберігання в Росію. В НАЕК під цей спіч вже навіть виправдувальний лист підготували.
До речі, щодо залізничної колії. Саме так станом на 12 грудня 2020 року виглядає під’їзна залізнична колія від наявної залізничної гілки "Вільча - Янів" до об’єкта ЦСВЯП.
Цю колію наново побудував "УкрЕнергоМонтаж" (УЕМ) і у 2019 році здав на баланс НАЕК "Енергоатом". І у 2019 році це була готова залізниця по якій їздив випробувальний спецвагон.
А так насправді з середини виглядають адміністративні будівлі ЦСВЯП. Немає ані стелі, ані електрики, ані вентиляції.
Теперішня активність на будмайданчику ЦСВЯП аж ніяк не гарантує легітимності робіт, що відбуваються. Оскільки, фактично, жодних приймальних випробувань ніхто не проводить.
А далі буде чергове розслідування, кримінальне впровадження, суди, арешт рахунків… Все це дієві інструменти для навмисного затягування часу, тим паче, що джерело в Енергоатомі підтвердило – контракт з Росією на вивезення ВЯП у 2021 році вже підписаний.
Насправді розбиратися у всіх цих схемах і оборудках мають компетентні, спеціально для цього навчені люди. Саме вони мають визначити, що це – чергова спроба мародерства, недбалість чи диверсія.
Для нашої держави це не тільки близько $200 млн щорічної сплати країні-агресору та вивезення до неї вже використаного палива російського виробництва.
Для України відсутність власного Централізованого сховища ВЯП означає повну зупинку процесу диверсифікації постачання свіжого ядерного палива.
Бо просто використовувати паливо Westinghouse і плескати в долоні – цього замало, необхідно забезпечити умови для зберігання ВЯП. А РФ відпрацьоване ядерне паливо іншого виробника приймати не буде.
І це вже не просто про масштабні розкрадання бюджетних коштів, це вже про реальну загрозу незалежності та суверенітету України.